4.4 C
Hamburg
Pazartesi, Ocak 18, 2021

SU               

Değerli Okurlarım

1993 senesinden itibaren her sene 22 mart „Dünya Su Günü“ olarak düzenlenip, o gün suyun önemi, korunması için konferanslar ve birtakım çalışmalar yapılmaktadır.

Su nedir diye sorsam, muhakkak bana yağan yağmur, kar, dolu, gökyüzüne havalanan buhar diye cevap verirsiniz. İşte böyle şekilden şekile girip bitkilere, hayvanlara kısacası tüm canlılara hayat veren sıvının adıdır SU!

Yetişkin bir insan vücudunun üçte ikisi yani % 60-70’i sudur da acaba insan kaç gün susuz hayatta kalabilir, peki ya hayvanlar ve bitkiler?

Yeryüzünün çok büyük bir bölümü suyla kaplıdır da bunun çok azı içilebilen sudur. Bir ineğin günde 80-120, domates bitkisinin 1-2, elma ağacının 20-40 litre suya ihtiyacı var. 1 kg çilek sofranıza gelene kadar 321 litre su harcanır, 1 kg dana bifteği için ise 15.500 litre.

Günde kaç litre su içeriz? İçmeliyiz!

İnsanlar susuzluğa en fazla bir hafta dayanır.

Anadolu‘da birisine bir maşrapa su verseniz, size gönülden „su gibi aziz ol“ der, yani „su gibi kıymetli ol“

Evet su çok kıymetlidir!

Peki su nasıl birşeydir?

 

Bild: Pixabay

Su, 1 Oksijen ve 2 Hidrojen Atom’unun birleşiminden oluşan bir moleküldür, berrak ve saydam, tadı ve rengi yoktur. 100 derecenin altında buz, 100 dereceye kadar sıvı, 100 üzerinde ise buharlaşarak gaz haline dönüşür.

Suyun döngüsü

Su buharlaşarak gökyüzüne çıkarken soğur ve soğuyunca da yoğunluk kazanarak tekrar yeryüzüne düşer, düşerken de damlacıklar oluşur, işte biz bu damlalar halinde düşen suya YAĞMUR deriz.

Buhar halindeki su birdenbire aşırı soğuk ile karşılaşırsa kristalleşecek ve harika görünümlü KAR tanecikleri olarak toprakla buluşacaktır.

Yağmur damlaları bir de fırtına ile karşılaşırlarsa, irili ufaklı buz parçaları halinde yani DOLU olarak hızlıca yeryüzüne düşecektir.

Havadaki su damlaları güneş ışığını kırarak, görünce hepimizin hayran kaldığı, çocukken altından geçebilmek için nefesimiz tükenene kadar koştuğumuz harika görünümlü GÖKKUŞAĞI’nı oluşturur.

Bilim insanları, atmosferde uçuşan oksijen ve hidrojenleri güneş rüzgarlarının buluşturmasıyla, canlılara hayat veren SU’yun oluştuğunu keşfetmişler. H02 saf sudur, saf su önce yağmur olarak yeryüzüyle buluşur, toprağın tüm minerallerini alarak kendisine bir çıkış yolu bulur ve dışarıya çıkar, işte biz bu minarelerden zengin olan suyu içerek hayat buluruz. 100 gram suda 10 mg kalsiyum, 2 mg magnezyum, 2 mg sodyum bulunur.

Okuyunca hayran kaldığım „Suyun Gizli Mesajı“ kitabında Bilim adamı Masaru Emoto, suya söylediği pozitif veya negatif cümlelerinin, suyun moleküler yapısını değiştirdiğini yazmıştır. „Teşekkürler“ diye fısıldadığı su şişesindeki suyun güzel bir kristalle tepki verirken, „aptal“ kelimesi fısıldadığı şişedeki suyun biçimsiz, parçalı kristal şekilleriyle tepki verdiğini gözlemlediğini belirtmiştir.

Başım ağrıdığında „nazar olmuşsundur sana dua okuyayım“ deyip, aspirin yerine bir bardak suya dualar okuduktan sonra içiren anneciğimi de bu vesileyle rahmetle anıyorum. Bir bardak suya tüm iyi niyetimle bildiğim duaları okuyup oğlum Ümit’e ve hatta arkadaşlarıma da içirdiğimi itiraf etmeliyim.

Sevgi ve güzel sözler bir su molekülünü böyle mucizevi etkileyebiliyorsa eğer, vücudunun %70’i sudan oluşan insanın, beyninde %85, kanında %80, kaslarında ise %70 oranındaki suyu ne ölçüde etkiler?

Bild: Pixabay

Su, temel enerji kaynağıdır ve vücudun her hücresinde elektriksel hem de manyetik enerji üreterek bize yaşam gücü sağlar.

Suyun faydalarını saymakla bitmez. Böbrek taşı oluşumunu engellemesinin yanı sıra kolon kanserine yakalanma riskini de %45 azaltığını, vücuttaki zararlı maddeleri dışarıya atarak böbrek ve karaciğere yardım ettiğini, sıcakta vücudun terlemesini sağlayarak, vücudun serinlemesine sebebiyet verdiğini, vücut ısısını ayarladığını, kan dolaşımını sağladığını, metabolizmayı düzenli bir şekilde çalıştırdığını, solunum, mide ekşimesi, migren, gastrit, ülser, böbrek taşı, romatoid artrit, sırt ağrıları ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olduğunu, beyin, omurilik ve buna benzer organları koruduğunu, eklemlere de destek sağladığını, yediklerimizin sindirilmesini, emilmesini sağlayıp, vitaminlerin, minerallerin ve tüm besinlerin çözülmesine yardımcı olduğunu, hücrelere besin ve oksijen taşıyıp cildimizi güzelleştirdiğini ..… sayabilirim.

Kilo vermenin de en güzel yolu su içmektir, suda kalori yoktur ve metabolizmayı hızlandırarak günlük harcanan kalori miktarını artırır.

Veeee bize daha pek çok mucizevi şeyler vaşattığından dolayı suya teşekkür ederim!

Gün boyunca koşuştururkren, terleme, nefes alıp verme, idrar yapma gibi nedenlerle de vücudumuzdan yaklaşık 10 bardak su kaybederiz, onun için gönlünüzden „bana şifa ver“ diye geçirerek düzenli olarak su içmek çok ama çok önemlidir. Öfkelenince hemen elinize yüzünüze soğuk su sürün veya soğuğa yakın ılık suyla yıkanın.

İster için, ister duş yapın, suyun ferahlatıcı, teskin edici ve şifalandırıcı mucizevi özelliklerini unutmayın!

Sağlıcakla kalın

 

Çevre Elçiniz

Rahime Sürücü

Önceki İçerikAYASOFYA, DEMİRTAŞ VE ADANA
Sonraki İçerikTARİHE İHANET

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Illegales Glücksspiel in einer Autowerkstatt in Hamburg-Wandsbek

Polizeibeamte des Polizeikommissariats 37 überprüften heute in den frühen Morgenstunden eine Autowerkstatt in Hamburg-Wandsbek, in der illegales Glücksspiel stattgefunden haben soll. elbeXpress / Haber Merkezi Ein...

NEYİ DÜŞÜNÜYORUM

İnsan ömrü ortalama 80 sene. Özel besin maddeleri ile beslenmiyorsan, Türkiye`de bu dahada aşağılarda.  Şuan Türkiye`nin yaklaşık %50 oranında ki nüfusu, dünya liderimiz Sayın Recep Tayyıp Erdoğan`ın ağzından çıkacak kelimelere bakıyor.  Siz bakmayın, o Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde boş konuşan teneke sesililere. Aslında onların hiçbir değerleri ve kendi fikirleri yoktur. Reis ne derse o olur, onun sözünü eleştirmek tövbe haşa Allah`a şirk koşmak kadar günahtır.  Beni düşünüren ve kahreden ney biliyormusunuz? Diyelim ki Reis yarin bir açıklama yaptı ve buraya kadar dedi. Yani istifa etti ve köşesine çekilmek istedi. O zaman AKP`lilerin durumu nice olur?  Bir toplum liderine tapacak kadar aptallaşırsa, o toplum yok olmaya mahkumdur. Tabi ki liderler çok önemlidir. Fakat lider herşey değildir. Bir parti kadroları ile yaşar. Hanı birileri devamlı tek parti dönemini eleştiriyorya, işte o tek partinın o kadar sağlam kadroları vardı ki, o parti yüz yaşını kutluyor.  Tek Parti sonrası kurulan bütün partilar, yani lidere endeksli partilar oldukları için, sonunda tarihin tozlu raflarında yerini almışlardır.  Örneğin DP, AP, ANAP, DYP gibi devleti yönetmiş olan partilar nerede? AKP`ninde sonu, kendisinden önce kurulan partilardan farklı olmayacaktır. Reis yok, AKP`de yoktur.  Diğer bir durum ise Aşı, yani Covit-19 aşısı. Bu kadar suistimal ancak tek adam sisteminde olur. Zar zor getirdikleri aşı miktarı üç milyon. Bunu şova dönüştürmek için binlerce koruma ve yüzlerce araç ile hastaneye Reis`i götürdüler. Reis giydi hastane elbisesini, her zamanki gibi karizmatik bir poz verdi.  Tabi ki Reis olurda, onun tosuncukları olmazmı, olurlar. Hepisi sıraya girdiler, örneğin  AKP MKYK üyeleri,  AKP Millet Vekilleri  AKP il ve ilçe teşilatı yöneticileri  AKP Belediye Meclis üyeleri  AKP gençlik ve kadın kolları.  Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar şimarıklık olmadı. İngiliz Karaliçesi, Fransa Cumhurbaşkanı, Almanya Cumhurbaşkanı ve Şanşölyesi sıralarını beklerken, utanmadan AKP tosuncukları nasıl aşı olabiliyorlar anlamıyorum.  Ne diyelim, insanların ar damarları patlamışsa, her şeyi kendileri için hak görürler.  Adam hastanenin avukatıyım, onun için aşı oldum. Pes be yahu pes.  Halkımız halen %40 oy veriyorsa, AKP Genel Başkanı ve yöneticilerinin seçmenlerinden önce aşı olmaları gayet normal. 

Wettbewerb zur Erweiterung des Hauptbahnhofs: Rot-Grün fordert Dialogverfahren – Öffentlichkeit soll einbezogen werden

Der Hamburger Hauptbahnhof platzt aus allen Nähten und soll erweitert werden. Bild: Pixabay Seit 1906 ist der Hauptbahnhof der zentrale Knotenpunkt im Hamburger Schienenverkehr. Mit seinen...

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Illegales Glücksspiel in einer Autowerkstatt in Hamburg-Wandsbek

Polizeibeamte des Polizeikommissariats 37 überprüften heute in den frühen Morgenstunden eine Autowerkstatt in Hamburg-Wandsbek, in der illegales Glücksspiel stattgefunden haben soll. elbeXpress / Haber Merkezi Ein...

NEYİ DÜŞÜNÜYORUM

İnsan ömrü ortalama 80 sene. Özel besin maddeleri ile beslenmiyorsan, Türkiye`de bu dahada aşağılarda.  Şuan Türkiye`nin yaklaşık %50 oranında ki nüfusu, dünya liderimiz Sayın Recep Tayyıp Erdoğan`ın ağzından çıkacak kelimelere bakıyor.  Siz bakmayın, o Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde boş konuşan teneke sesililere. Aslında onların hiçbir değerleri ve kendi fikirleri yoktur. Reis ne derse o olur, onun sözünü eleştirmek tövbe haşa Allah`a şirk koşmak kadar günahtır.  Beni düşünüren ve kahreden ney biliyormusunuz? Diyelim ki Reis yarin bir açıklama yaptı ve buraya kadar dedi. Yani istifa etti ve köşesine çekilmek istedi. O zaman AKP`lilerin durumu nice olur?  Bir toplum liderine tapacak kadar aptallaşırsa, o toplum yok olmaya mahkumdur. Tabi ki liderler çok önemlidir. Fakat lider herşey değildir. Bir parti kadroları ile yaşar. Hanı birileri devamlı tek parti dönemini eleştiriyorya, işte o tek partinın o kadar sağlam kadroları vardı ki, o parti yüz yaşını kutluyor.  Tek Parti sonrası kurulan bütün partilar, yani lidere endeksli partilar oldukları için, sonunda tarihin tozlu raflarında yerini almışlardır.  Örneğin DP, AP, ANAP, DYP gibi devleti yönetmiş olan partilar nerede? AKP`ninde sonu, kendisinden önce kurulan partilardan farklı olmayacaktır. Reis yok, AKP`de yoktur.  Diğer bir durum ise Aşı, yani Covit-19 aşısı. Bu kadar suistimal ancak tek adam sisteminde olur. Zar zor getirdikleri aşı miktarı üç milyon. Bunu şova dönüştürmek için binlerce koruma ve yüzlerce araç ile hastaneye Reis`i götürdüler. Reis giydi hastane elbisesini, her zamanki gibi karizmatik bir poz verdi.  Tabi ki Reis olurda, onun tosuncukları olmazmı, olurlar. Hepisi sıraya girdiler, örneğin  AKP MKYK üyeleri,  AKP Millet Vekilleri  AKP il ve ilçe teşilatı yöneticileri  AKP Belediye Meclis üyeleri  AKP gençlik ve kadın kolları.  Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar şimarıklık olmadı. İngiliz Karaliçesi, Fransa Cumhurbaşkanı, Almanya Cumhurbaşkanı ve Şanşölyesi sıralarını beklerken, utanmadan AKP tosuncukları nasıl aşı olabiliyorlar anlamıyorum.  Ne diyelim, insanların ar damarları patlamışsa, her şeyi kendileri için hak görürler.  Adam hastanenin avukatıyım, onun için aşı oldum. Pes be yahu pes.  Halkımız halen %40 oy veriyorsa, AKP Genel Başkanı ve yöneticilerinin seçmenlerinden önce aşı olmaları gayet normal. 

Wettbewerb zur Erweiterung des Hauptbahnhofs: Rot-Grün fordert Dialogverfahren – Öffentlichkeit soll einbezogen werden

Der Hamburger Hauptbahnhof platzt aus allen Nähten und soll erweitert werden. Bild: Pixabay Seit 1906 ist der Hauptbahnhof der zentrale Knotenpunkt im Hamburger Schienenverkehr. Mit seinen...

Ehemaliges Tanklager in Waltershof mit neuem Verfahren erfolgreich saniert – 7.200 LKW-Ladungen Bodenaushub

Sanierungsanlage Petroleumhafen. Brunnen und Leitungen zum Einblasen von Wasserdampf und zum Absaugen von Schadstoffen. Bild: Umtec Prof. Biener/Sasse/Konertz Umweltbehörde Die umfangreiche Sanierung durch die Umweltbehörde im Hafengebiet...

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

18.01.2021 12:46 Uhr Aktuelle neue Fälle mit positiver COVID-19-Infektion 43084 bestätigte Fälle in Hamburg 205 seit gestern523 davon im Krankenhaus Stand: 15.01.2021davon 92 auf der Intensivstation Stand:...