11.2 C
Hamburg
Pazar, Eylül 27, 2020

Türkiye-Almanya İlişkileri Kopma Noktasında

hakki-keskinAlmanya Dışişleri bakanı Gabriel, “artık yeter, Türkiye politikamıza yeni bir yön vereceğiz” açıklamasını yaptı. Almanya’da dış politika’da sonderece ölçülü bir diplomatik dil kullanıldığı ve dış politikanın iç politikaya asla malzeme yapılmadığını hemen belirtelim.

Almanya Türkiye ilişkileri kanımca son yüz yıldır hiç bir dönemde bu denli gergin olmamıştı. Aksine bu iki ülke öteden beri dostane sayılabilecek ilişkilere önem verdi. Üç milyona yakın Türk’ün Almanya’ya göçü ve orada yaşar olması da bunun kanıtıdır.

Almanya bu “yeni yön” politikalarına ilişkin olarak bazı önlemleri hemen harekete geçirmeye başladı. Bunlar; Türkiye’ye de hukuksal güvence olmadığından, Türkiye’ye yapılacak seyahatlerde daha sıkı uyarıda bulunuyor. Türkiye’ye yapılacak yatırımlarda da devlet güvencesinin verilemeyeceğini açıklıyor. Türkiye-AB ilişkilerinde Türkiye’ye verilmekte olan yardımın gözden geçirilmesi gibi önlemler yoğun olarak tartışılmaya başlandı. Hükümetin iki büyük koalisyon ortağı Hırıstiyan Birlik Partileri ve Sosyal Demokratlar ilk defa bu konuda tam kararlılık içerisindedirler. Muhalefet Partileri Yeşiller ve Sol parti, Erdoğan’ın izlediği hukuka aykırı ve dikta eğilimli olarak nitelenen politikaları nedeniyle daha da sert önlemlerin alınmasını dillendiriyorlar.

Almanya bakımından ilişkilerin bu denli tırmanışına, son olarak tutuklanan insan hakları savunucuları arasında bir Alman vatandaşının da bulunması, aylar öncesi yine önemli bir Alman gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanması ve aylardır hapiste olması ve daha öncede Almanya’ya Erdoğan tarafından Nazi metotları suçlamasının da yapılması neden oldu. Bu kişilere kanıtlanmamış iddialarla ajan suçlamasında bulunuluyor. Türkiye’de artık yargı bağımsızlığına inanılmadığından, bu tutuklanmalar hukuk dışı değerlendiriliyor ve bunların serbest bırakılması isteniyor. O kadar ki, dışişleri bakanı Gabriel insan hakları savunucusu bir Almanın tutuklanması nedeniyle, tatilini yarıda bırakarak Almanya’ya döndü ve Türkiye’den bu kişinin serbest bırakılmasını istedi. Aslında Türkiye insan hakları savunucusu Almanı sınır dışı yaparak, bu sorunu çözebilirlerdi. Genel uygulamada böyledir.

Türkiye ise, Almanya’dan geri gönderilmesini istediği FETÖ, PKK teröristlerinin, Türkiye’ye gönderilmediği, hatta korunduğunu ve Erdoğan’ın Almanya’da Türklere yönelik yapmak istediği toplantılara izin verilmediği suçlamalarında bulunuyor.

SİYASİ MÜLTECİLİK ALMAN ANAYASASINDA TEMEL HAKTIR

Almanya anayasasının ilk 20 maddesi, özü değiştirilemez “temel hak ve özgürlüklerden” oluşur. Anayasanın 16a maddesi “Siyasi nedenlerle kovuşturulanlar, sığınma hakkına sahiptir.” der. Nazi Almanya’sından alınan ağır tarihi ders nedeniyle bu madde temel hak ve özgürlükler arasına alındı. Almanya’ya gelen sığınma akımı bir milyonu aştığında bile, özellikle Hıristiyan Birlik partileri bu maddeyi değiştirmeye büyük çaba harcadı, ancak özüne dokunulamadı.

Sayın Erdoğan, hükümet yetkilileri ve Türk kamuoyunun bilmesi gerekir ki, siyasi nedenlerde Almanya’da sığınma başvurusunda bulunan FETÖ ve PKK üyeleri de, bu haktan yararlanırlar. Uzun süren sığınma başvurusundan sonra, sığınma talebi reddedilenler son olarak mahkemeye başvururlar ve bu işlem uzun bir süreci içerir.

Özellikle Türkiye’de olağanüstü hal yasalarının uygulandığı ve on-binlerce kişinin tutuklandığı ve de Cumhurbaşkanı tarafından idam cezasının da sık sık gündeme getirildiği bir ortamda, siyasi nedenlerden kovuşturulmakta olanların Türkiye’ye gönderilmesi yasal olarak imkansızdır. Bu nedenle Almanya’nın teröristleri geri göndermediği ve koruduğu iddiası, yasal engellere takılmaktadır. Ayrıca PKK’lılar 1985’lerden itibaren Almanya’da sığınma isteminde bulunmakta ve bağımsız yargı kararlarına göre de bu haktan da yararlanmaktadırlar.

DIŞ POLİTİKA KABADAYILIKLA YÜRÜTÜLMEMELİ ÜLKE ÇIKARLARINA ÖNCELİK VERİMELİDİR

Rus uçağının düşürülmesi, bu ülkeden gelen turist sayısını dibe çekmişti. Geçmişte Almanya’dan her yıl gelen turist sayısı dört milyona ulaşıyordu. Türkiye’de son bir kaç yıldır yaşanan siyasi ortam ve terördeki artış, Alman turist sayısında azalmaya neden olmuştu. Bu son siyasi gerginlik ve hukuksal güvencenin bulunmayışı nedeniyle, Almanya’dan gelecek turist sayısında ve Almanya sermayesinin yatırımlarında büyük bir azalmanın olacağı kesindir.

Türkiye yöneticileri Almanya-Türkiye ilişkilerini iç politikaya alet ederek, Türkiye’nin ulusal ve ekonomik çıkarlarına uygun davranmamış olurlar. Ayrıca bu gerginlik Almanya`daki Türklerin de yaşam koşullarına daha şimdiden olumsuz yansımaktadır. Bu iç politika eksenli dış politikaya ivedi olarak son verilmeli ve Türkiye-Almanya ilişkileri yeniden dostane bir yörüngeye oturtulmalıdır.

Dış politika’da yapılan yanlışlar bizi Orta Doğu’da yalnızlığa ve terör batağına sürükledi. Bu politikaları ivedi olarak onarmak gerekirken, şimdide Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika gibi ülkelerle ve AB ile ilişkileri germenin Türkiye’ye hiç bir yararı olamaz. Bu yanlış dış politikadan zaman kaybetmeksizin dönülmelidir!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Derbide gol sesi çıkmadı!

Süper Lig'in 3. haftasında Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan derbi 0-0 berabere sona erdi. Bu skorla birlikte...

Almanya’da Covid-19 artışının arkasından Türk düğünleri çıktı

Corona virüsüne karşı sıkı önlemler alarak Avrupa'da Covid-19'la mücadelede bir başarı öyküsü yaratan Almanya'da gündem son dönemde artan kına gecesi ve düğünler....

Alman güvenlik kurumlarında aşırı sağ şüphesi

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın aşırı sağcı vakalar ile ilgili raporundan bazı bilgiler, Welt am Sonntag gazetesi tarafından yayımlandı. Habere göre, raporda en...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Derbide gol sesi çıkmadı!

Süper Lig'in 3. haftasında Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan derbi 0-0 berabere sona erdi. Bu skorla birlikte...

Almanya’da Covid-19 artışının arkasından Türk düğünleri çıktı

Corona virüsüne karşı sıkı önlemler alarak Avrupa'da Covid-19'la mücadelede bir başarı öyküsü yaratan Almanya'da gündem son dönemde artan kına gecesi ve düğünler....

Alman güvenlik kurumlarında aşırı sağ şüphesi

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın aşırı sağcı vakalar ile ilgili raporundan bazı bilgiler, Welt am Sonntag gazetesi tarafından yayımlandı. Habere göre, raporda en...

GÜLMEYİ UNUTTUK BE

Sevgili yazar ve hemşehrim İhsan Genç, Sosyal Medya`da şöyle bir cümle yazmış: „2020“ Bu...

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

27.09.2020 18:39 Uhr 7689 bestätigte Fälle in Hamburg 52 seit gestern 32 davon im Krankenhaus (+ - 0 seit gestern) davon 12 auf der Intensivstation (+ - 0...