4.4 C
Hamburg
Pazartesi, Ocak 18, 2021

Hepimiz 19 Mayıs’ın çocuklarıyız! Sadece Ata başarabilirdi!

Hepimiz, Atatürk ile birlikte İstanbul’da 6 ayı yoğun çalışmalarla geçirdik; hepimiz Dolmabahçe açıklarında düşman gemilerini görünce geldikleri gibi giderler dedik; hepimiz İstanbul’da Anadolu direnişi için örgütlenen yurtseverlerle kurtuluşçularla birlikteydik; hepimiz Bandırma gemisine binmek için oradaydık; hepimiz gemi ile birlikte Samsun’a çıktık. O gün bugündü, yani 19 Mayıs.

Sonra Kurtuluş ilmek ilmek örüldü. Samsun’dan itibaren Anadolu’nun ayağa kalkışının ve savaşın bütün cephelerinin neferleriydik.

Atatürk, yani Mustafa Kemal, yani Gazi, yani Gazi Mustafa Kemal Paşa Selanik’ten itibaren kendisini Kurtuluş’a hazırlayan adamdı.

Çok sayıda insan Kurtuluş diyordu, ama hepsi bir yere savruldu, yanlış yollara saptı, insanlarımızı kırdılar – kırıldılar, ülkenin uzaklarında toz toprak oldular. Ayakları Anadolu’ya basmayanlar Anadolu milletinin bunu başaracağına inanmayanlar, silinip gittiler.

Kimisinin cesareti yetmedi; kimisinin bilinci, kimisinin yüreği, kimisinin bilgisi, kimisinin inancı yetmedi…

Kimisi padişahım çok yaşaya takıldı kaldı; kimi halifeliğe, kimisi Saray’ın beslemeliğine…

Kimi İngilizci kimi Amerikancı oldu. Fransacılar da çıkmıştır, İtalyacılar da.. Ama Yunanistancılar kesin çıktı. Kurtuluşu oralarda aradı. İngiliz ve Amerikan beslemeciliğine sığındılar; Anadolu’ya yeni kölelik zincirlerinin gönüllüleri oldular.

Hepsi o günlerine, o anlarına sarıldı, gözleri asla yarını görmedi. Sırtlarına çöken imparatorluk ve padişahlık ile bir gelecek olmayan sığıntılar olarak yaşamlarını sürdürmeye çalıştılar.

Kurtarıcılarını biliyorlardı

İstanbul’da yurtseverler ise Anadolu’ya uğurlayacakları adamı biliyorlardı, tanıyorlardı, tek o başarabilirdi. Ordu Müfettişi belgelerini hazırlarken Mustafa Kemal’e, bildikleri halde, “Bir şey mi yapacaksın Kemal” diye sormadan edemediler. Aldıkları kısa ve öz yanıtı kalplerinin üzerine mühürlediler.

Cevat Paşa ile Konak’ta yemekten çıkmışlar, kol kola Nişantaşı’ndan Teşvikiye’ye doğru yürümekteler.

Bir şey mi yapacaksın Kemal.

– Evet, Paşam bir şey yapacağım.

Allah muvaffak etsin!

– Mutlaka muvaffak olacağız.

***

Bu yolu yürürken, her zaman 101 yıl önce bir akşam üzeri gerçekleşen bu diyaloğu anımsayın ve tekrar edin lütfen… Evet bir şey yapacağız!

***

Benzer diyalog Kâzım İnanç Paşa ile aralarında geçecekti. Ordu Müfettişi olarak görevlendirilme belgesi hazırlanırken İnanç Paşa’ya “yetki belgesine onların istediğini yaz, fakat şu iki maddeyi de ekle” diyecekti.

İnanç Paşa gülerek soracaktı:

Bir şey mi yapacaksın..

– Kulağını bana uzat, evet bir şey yapacağım, bu maddeler olsa da olmasa da yapacağım.

Vazifemizdir, çalışacağız..

***

Atatürk kendisini bugünlere hazırlamıştı… Adım adım. Her bir görev, her bir başarı kendisini bu başarıya götürüyordu. Çanakkale’de savaşırken, sizlere ölmeyi emrediyorum derken, Bulgaristan’da bulunurken, Libya’da çatışırken, Suriye’de çarpışırken… Bütün bu süreçler Atatürk’ü Kurtuluş’u örgütlemeye ve başarmaya bir adım daha yükseltiyordu.

Hiçbirinden yenilgiyle çıkmadı.

Büyük liderler büyük fikirlerle yürür

Samsun’a çıkmakla başlamadı Kurtuluş.

Yıllar önce Mustafa Kemal’in inancında yer etti. Samsun bunun hayata geçirilmesiydi.

Büyük liderlikler, ancak büyük koşullarla birleşerek büyük lider olurlar.

Büyük liderlik büyük fikirler demektir. Bu olmayınca liderlik de olmaz, sadece başarılı bir asker olur.

Anadolu sadece Kurtuluş’un değil, büyük bir devrimin adıdır. Büyük bir fikir hareketinin adıdır.

Kurtuluş ve Devrim bir adamda ve ona inananlarda cisimleşince, Türkiye kaçınılmaz olarak doğacaktı.

Atatürk, doğru zamanda doğru hareketin adıdır.

Büyük bir askerin, komutanın, büyük bir siyasi liderin-devlet adamının adıdır.

Atatürk, büyük ahlakın adıdır.

Atatürk, bilimin adıdır. Aklın adıdır. Geleceği kurmanın adıdır. Yurtseverliğin, halk sevgisinin ve birlikte hareket etmenin adıdır.

Adam gibi adamın adıdır. Bugünle kıyaslamaya kalkışmak bile, geçmişe en büyük hakaret olur… Bu nedenle, bugün susun!

***

Hepimiz, on milyonlar, bugün Ata ile birlikte Samsun’a çıktık. Anadolu’ya yayıldık, tüm cephelerde savaştık ve önce Kurtuluş’un sonra büyük Kuruluş’un neferleri olduk.

Bu neferliği hiç kimse unutmasın. Geleceğe, kuşaktan kuşağa durmadan aktaracağımız, taşıyacağımız tarihin büyük serüvenidir bu.

Bu serüveni unuttuğumuzda, Türkiye unuttuğunda, işte her şeyin bittiği an olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Almanya koronavirüs kısıtlamalarını uzatmaya hazırlanıyor – Salı kritik görüşme

Almanya'da koronavirüs salgını nedeniyle yürürlükte olan kısıtlamaların daha da sertleştirilerek uzatılması gündemde. Karar için gözler Başbakan Merkel'in eyalet başbakanları ile Salı günü yapacağı toplantıda. elbeXpress...

Illegales Glücksspiel in einer Autowerkstatt in Hamburg-Wandsbek

Polizeibeamte des Polizeikommissariats 37 überprüften heute in den frühen Morgenstunden eine Autowerkstatt in Hamburg-Wandsbek, in der illegales Glücksspiel stattgefunden haben soll. elbeXpress / Haber Merkezi Ein...

NEYİ DÜŞÜNÜYORUM

İnsan ömrü ortalama 80 sene. Özel besin maddeleri ile beslenmiyorsan, Türkiye`de bu dahada aşağılarda.  Şuan Türkiye`nin yaklaşık %50 oranında ki nüfusu, dünya liderimiz Sayın Recep Tayyıp Erdoğan`ın ağzından çıkacak kelimelere bakıyor.  Siz bakmayın, o Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde boş konuşan teneke sesililere. Aslında onların hiçbir değerleri ve kendi fikirleri yoktur. Reis ne derse o olur, onun sözünü eleştirmek tövbe haşa Allah`a şirk koşmak kadar günahtır.  Beni düşünüren ve kahreden ney biliyormusunuz? Diyelim ki Reis yarin bir açıklama yaptı ve buraya kadar dedi. Yani istifa etti ve köşesine çekilmek istedi. O zaman AKP`lilerin durumu nice olur?  Bir toplum liderine tapacak kadar aptallaşırsa, o toplum yok olmaya mahkumdur. Tabi ki liderler çok önemlidir. Fakat lider herşey değildir. Bir parti kadroları ile yaşar. Hanı birileri devamlı tek parti dönemini eleştiriyorya, işte o tek partinın o kadar sağlam kadroları vardı ki, o parti yüz yaşını kutluyor.  Tek Parti sonrası kurulan bütün partilar, yani lidere endeksli partilar oldukları için, sonunda tarihin tozlu raflarında yerini almışlardır.  Örneğin DP, AP, ANAP, DYP gibi devleti yönetmiş olan partilar nerede? AKP`ninde sonu, kendisinden önce kurulan partilardan farklı olmayacaktır. Reis yok, AKP`de yoktur.  Diğer bir durum ise Aşı, yani Covit-19 aşısı. Bu kadar suistimal ancak tek adam sisteminde olur. Zar zor getirdikleri aşı miktarı üç milyon. Bunu şova dönüştürmek için binlerce koruma ve yüzlerce araç ile hastaneye Reis`i götürdüler. Reis giydi hastane elbisesini, her zamanki gibi karizmatik bir poz verdi.  Tabi ki Reis olurda, onun tosuncukları olmazmı, olurlar. Hepisi sıraya girdiler, örneğin  AKP MKYK üyeleri,  AKP Millet Vekilleri  AKP il ve ilçe teşilatı yöneticileri  AKP Belediye Meclis üyeleri  AKP gençlik ve kadın kolları.  Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar şimarıklık olmadı. İngiliz Karaliçesi, Fransa Cumhurbaşkanı, Almanya Cumhurbaşkanı ve Şanşölyesi sıralarını beklerken, utanmadan AKP tosuncukları nasıl aşı olabiliyorlar anlamıyorum.  Ne diyelim, insanların ar damarları patlamışsa, her şeyi kendileri için hak görürler.  Adam hastanenin avukatıyım, onun için aşı oldum. Pes be yahu pes.  Halkımız halen %40 oy veriyorsa, AKP Genel Başkanı ve yöneticilerinin seçmenlerinden önce aşı olmaları gayet normal. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Almanya koronavirüs kısıtlamalarını uzatmaya hazırlanıyor – Salı kritik görüşme

Almanya'da koronavirüs salgını nedeniyle yürürlükte olan kısıtlamaların daha da sertleştirilerek uzatılması gündemde. Karar için gözler Başbakan Merkel'in eyalet başbakanları ile Salı günü yapacağı toplantıda. elbeXpress...

Illegales Glücksspiel in einer Autowerkstatt in Hamburg-Wandsbek

Polizeibeamte des Polizeikommissariats 37 überprüften heute in den frühen Morgenstunden eine Autowerkstatt in Hamburg-Wandsbek, in der illegales Glücksspiel stattgefunden haben soll. elbeXpress / Haber Merkezi Ein...

NEYİ DÜŞÜNÜYORUM

İnsan ömrü ortalama 80 sene. Özel besin maddeleri ile beslenmiyorsan, Türkiye`de bu dahada aşağılarda.  Şuan Türkiye`nin yaklaşık %50 oranında ki nüfusu, dünya liderimiz Sayın Recep Tayyıp Erdoğan`ın ağzından çıkacak kelimelere bakıyor.  Siz bakmayın, o Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde boş konuşan teneke sesililere. Aslında onların hiçbir değerleri ve kendi fikirleri yoktur. Reis ne derse o olur, onun sözünü eleştirmek tövbe haşa Allah`a şirk koşmak kadar günahtır.  Beni düşünüren ve kahreden ney biliyormusunuz? Diyelim ki Reis yarin bir açıklama yaptı ve buraya kadar dedi. Yani istifa etti ve köşesine çekilmek istedi. O zaman AKP`lilerin durumu nice olur?  Bir toplum liderine tapacak kadar aptallaşırsa, o toplum yok olmaya mahkumdur. Tabi ki liderler çok önemlidir. Fakat lider herşey değildir. Bir parti kadroları ile yaşar. Hanı birileri devamlı tek parti dönemini eleştiriyorya, işte o tek partinın o kadar sağlam kadroları vardı ki, o parti yüz yaşını kutluyor.  Tek Parti sonrası kurulan bütün partilar, yani lidere endeksli partilar oldukları için, sonunda tarihin tozlu raflarında yerini almışlardır.  Örneğin DP, AP, ANAP, DYP gibi devleti yönetmiş olan partilar nerede? AKP`ninde sonu, kendisinden önce kurulan partilardan farklı olmayacaktır. Reis yok, AKP`de yoktur.  Diğer bir durum ise Aşı, yani Covit-19 aşısı. Bu kadar suistimal ancak tek adam sisteminde olur. Zar zor getirdikleri aşı miktarı üç milyon. Bunu şova dönüştürmek için binlerce koruma ve yüzlerce araç ile hastaneye Reis`i götürdüler. Reis giydi hastane elbisesini, her zamanki gibi karizmatik bir poz verdi.  Tabi ki Reis olurda, onun tosuncukları olmazmı, olurlar. Hepisi sıraya girdiler, örneğin  AKP MKYK üyeleri,  AKP Millet Vekilleri  AKP il ve ilçe teşilatı yöneticileri  AKP Belediye Meclis üyeleri  AKP gençlik ve kadın kolları.  Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar şimarıklık olmadı. İngiliz Karaliçesi, Fransa Cumhurbaşkanı, Almanya Cumhurbaşkanı ve Şanşölyesi sıralarını beklerken, utanmadan AKP tosuncukları nasıl aşı olabiliyorlar anlamıyorum.  Ne diyelim, insanların ar damarları patlamışsa, her şeyi kendileri için hak görürler.  Adam hastanenin avukatıyım, onun için aşı oldum. Pes be yahu pes.  Halkımız halen %40 oy veriyorsa, AKP Genel Başkanı ve yöneticilerinin seçmenlerinden önce aşı olmaları gayet normal. 

Wettbewerb zur Erweiterung des Hauptbahnhofs: Rot-Grün fordert Dialogverfahren – Öffentlichkeit soll einbezogen werden

Der Hamburger Hauptbahnhof platzt aus allen Nähten und soll erweitert werden. Bild: Pixabay Seit 1906 ist der Hauptbahnhof der zentrale Knotenpunkt im Hamburger Schienenverkehr. Mit seinen...

Ehemaliges Tanklager in Waltershof mit neuem Verfahren erfolgreich saniert – 7.200 LKW-Ladungen Bodenaushub

Sanierungsanlage Petroleumhafen. Brunnen und Leitungen zum Einblasen von Wasserdampf und zum Absaugen von Schadstoffen. Bild: Umtec Prof. Biener/Sasse/Konertz Umweltbehörde Die umfangreiche Sanierung durch die Umweltbehörde im Hafengebiet...