12.3 C
Hamburg
Cuma, Ekim 30, 2020

HDP´LİLERE KELEPÇE

Millet Vekilli, Kars Belediye Başkanı veya Türk siyasetinde önemli sorumluluklar üstlenmiş şahsiyetlere, arkadan kelepçe vurmak Türkiye`ye yakışmıyor ve onur kırıcı.

Örneğin, Türk siyasetinde takip ettiğim, birikimli ve her konuşmasında barış ve sevgiden söz eden Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Sırrı Süreye Önder, Ayla Akat Ata, kendisini hiç sevmesemde Altan Tan gibi siyasetde yıllarını harcamış insanlara, arkadan kelepçe vurmak, Türkiye`ye yakışmıyor.

Söz konusu şahıslar suçlu veya suçsuzlar, onu bilemem. Bildiğim birşey varsa, oda hukuk devleti olan ülkede, bu gibi insanlara kelepçe vurulamıyacağı. Ne yani, bu insanlar polislere zormu kullanacaklar, yoksa kaçacaklarmı, hayır. Eğer kaçacak olsalardı, bu günü yaşamadan Türkiye dışına çıkarlardı.

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen isteseydi, çoktan Ermenistan veya İran`a kaçardı. Sırrı Süreye Önder gibi bütün ömrünü Türkiye sinamasına ve sanatına vermiş birisinin Türkiye`yi terk etmesi düşünebilirmi?

Hanı daha düne kadar Sırrı Süreya Önder, sizin için İmralı Kandil arasında diplomasi veya aracı görevi yapıyordu. Ne oldu da Sırrı Süreye şimdi terörist muamelesi görüyor? Sırrı Süreye Önder değilmiydi, sizlerin emri ve izini ile bir Mayıs günü Diyarbakır meydanında Abdullah Öcalan`ın mektubunu okuyan?

„HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar diyor ki, 31 Mart Yerel Seçimlerinde uyguladığımız seçim stratejisi, bu iktidara nasıl kaybettireceğimizi birkez daha gösterdi. 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Seçimleri’nde de yine aynı politikalarla korkusunda haklı olduğunu gösterdi. O nedenle HDP’yi etkisizleştirmeye mümkünse bitirmeye azmetmiş görünüyorlar“. Mithat sancar`ın iddiası doğru ise, bu Türk demokrasisi için büyük bir utançtır.

Ülkeyi yöneten beyler yapmayın; intikam ve nefret duygularınız ile bu ülkenin barış için önemli görevleri üstlenecek insanlarına, arkadan kelepçe takarak, rencide edilmesine sebebiyet vermeyin. Dahası, söz konusu insanlar Kobani olaylarından dolayı ifade vermiş, yargılanmış ve serbest bırakılmışlardır.

Madem ki HDP yöneticileri veya Millet Vekilleri Kobani olaylarında suçluydu, o zaman neden HDP Millet Vekilleri tarafından TBMM`de Araştırma Komisyonu kurulmasını AKP Millet Vekilleri redetmişti. Yoksa AKP Millet Vekilleri`nin her hangi bir korkusumu vardı ki, Araştırma Komisyonu talebine AKP`liler onay vermemişlerdir.

Başta İstanbul olmak üzere, birçok Büyük Şehiri muhalif adaylar kürt vatandaşların oyları ile kazanmışlardır. Büyük şehirleri başarısızlığınız sonucu kayıp etmiş iseniz, bunun sorumlusu olarak HDP`lileri tutuklayarak intikam alamazsınız. Her görevden aldığınız Belediye Başkanı`nı seçen seçmenlerin, bir sonraki seçimde size oy vereceğini sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Halkın oyu ile seçilen her Belediye Başkanı`nı görevden almanız ve tutuklamanız, HDP`li seçmeni size karşı daha fazla kinlendiriyor ve seçmen sizlerden uzaklaşıyor ve sizlere karşı daha fazla kin ve nefret besliyor; bunu göremiyormusunuz?

Günlerce Doğu Akdeniz olayı ile kamuoyunu oyaladınız, sonunda gemileri limanlara çektiniz ve Yunanistan ile masaya oturmaya karar verdiniz.

Eğer HDP`lileri tutuklayarak ve bu tutuklamalarıda yedi sene önceki Kobani olaylarına bağlıyorsanız, yanılıyorsunuz. Halkın sorunu HDP`li Belediye Başkanları veya yöneticilerinin tutuklanması değil, halkın can yakan sorunu ekonomi. Faizi düşürmüyor diye Merkez Bankası Başkanı`nı görevden aldınız; yerine emirlerinizi uygulayan birisini getirdiniz. Birkaç ay faizleri indirdi ve Perşembe günü faizleri 200 puan artırdı. Nedense faiz indirimini sevinçle karşılayanlar; bu defa, yani faiz artırma ile ilgili her hangi bir açıklama yapmadılar, neden?

Sonuç olarak şunu demek istiyorum:

Beyler yapmayın, sizden olmayanı veya sizin gibi düşünmeyen herkesi düşmanınız olarak görmeyin. Yaklaşık altı milyion seçmenin oyunu alan bir partiyı yöneticilerini tutuklayarak yok etmek istiyorsanız, yanılıyorsunuz. Her tutukladığınız Belediye Başkanı veya Millet Vekili, HDP`nin oylarının artmasına sebep oluyor.

Gelin yeteri kadar zeytin dalı kırdınız, hiç olmazsa son zeytin dalını elinize alın ve barış için uzatın. Göreceksiniz ki, barış olduğunda ülkenin ekonomisi ve huzuru daha iyi olacaktır.

Ben olaylara demokrsi ve hukuk açısından bakıyorum, gözaltına alınırken ters kelepçe vurulmasını insani bulmuyorum.

Bugün HDP`lilere kelepçe vurulmasına sevinenler bilmeli ki, yarin sıra kendilerine geldiğinde, onları savunacak kimse olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Drohnenaktion in Hamburg: “The Mandalorian” grüßt Hamburg

Binnen Sekunden erleuchtete über Hamburg ein neues „Sternbild“. Quasi aus dem Nichts erschien am Hamburger Hafen ein Helm und ein dazugehöriges Logo....

İstanbul’da inanılmaz Atatürk gösterisi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında; İstanbul’un farklı noktalarında aynı anda gerçekleştirilen Mustafa Kemal Atatürk’ün hologramlı konuşmasını gösterildi. Elbe...

Die neuen Elblotsen. Gefragt – und gefordert

NDR Fernsehen DIE NEUEN ELBLOTSEN. GEFRAGT - UND GEFORDERT., am Samstag (07.11.20) um 17:00 Uhr. Während ihrer achtmonatigen...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Drohnenaktion in Hamburg: “The Mandalorian” grüßt Hamburg

Binnen Sekunden erleuchtete über Hamburg ein neues „Sternbild“. Quasi aus dem Nichts erschien am Hamburger Hafen ein Helm und ein dazugehöriges Logo....

İstanbul’da inanılmaz Atatürk gösterisi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında; İstanbul’un farklı noktalarında aynı anda gerçekleştirilen Mustafa Kemal Atatürk’ün hologramlı konuşmasını gösterildi. Elbe...

Die neuen Elblotsen. Gefragt – und gefordert

NDR Fernsehen DIE NEUEN ELBLOTSEN. GEFRAGT - UND GEFORDERT., am Samstag (07.11.20) um 17:00 Uhr. Während ihrer achtmonatigen...

Fransa’daki, “Radikal İslamcı” Türkiye’den sığınma istedi!

Fransa’da lise öğretmeni Samuel Paty'nin başı kesilerek öldürülmesinin ardından ülkede radikal hareketlere yönelik başlatılan geniş çaplı operasyonlarda başkent Paris’te “BarakaCity” adlı kuruluşun,...

İktidar yasakladı ama halkın Cumhuriyet coşkusunu engelleyemedi!

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşiyle kurulan Cumhuriyetin 97. yıldönümünde tüm yurtta etkinlikler düzenleniyor. Hükümetin salgın gerekçesiyle yasaklama girişimine karşın...