14.4 C
Hamburg
Pazartesi, Eylül 28, 2020

Mehmet Boğatekin’in Albüm tanıtım galası

Bingöllü sanatçı Mehmet Boğatekin’in çıkardığı ve piyasaya çıkan ikinci albümü olan “Ha Sebena“nın tanıtım galası muhteşem güzellikte geçti.
ELBE EXPRESS/ Haber Merkezi
FOTO: ELBE EXPRESS

Hamburg’un Sternschanze semtinde bir okulun salonunda gerçekleşen albüm tanıtımına sanatçının müzisyen dostlarından dayanışma ve destek  yağdı.

 SANATÇIDAN  İKİNCİ ZAZA’CA ALBÜM

Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan Bingöllü sanatçı Mehmet Boğatekin, “Zerra Zer” ( Gönülden Gönül’e ) isimli albümünden  sonra,   yine Zaza dilinde piyasaya çıkardığı ikinci albümü “Ha Sebena“nın tanıtım akşamı  renkli görüntülere sahne oldu.

Sanatçıya albümün çıkmasında her türlü desteğini  eksik etmeyen  F.C Bingöl 12 spor kulübü başkanı-oyuncu Cahit Balat,  tiyatro oyuncusu- yönetmen Ahmet Çavunmirza, Faik Eser’in  skeçlerle süsledikleri ,  Balat ve Çavunmirza’nın başarılı sunumlarıyla  gerçekleşen Albüm tanıtım akşamına yoğun bir ilgi oldu.

Albüm tanıtım akşamına  Türkiye’den katılan tanınmış sanatçı Ayhan Barasi, Mizgin Kılıç, İlker Demir, Rezan Rezdar, Grup Sterk ( Şener Yıldız ), Grup Mozaik (Atillaİbo), Grup Tutkum, Arkadaşlar Orkestrası, Ozan Ali, Rojhat Bulut, Grup Şiyar dayanışma için destek amaçlı sahne aldılar.   Hawar Gule &(Davul Zurna) ekibi ise programa gelenleri coşturarak onların  bol bol halay çekmelerine olanak sundular.   Halaya çıkanlara salon yeterli gelmeyince,  konuklar dışarıya çıkarak  halaya salonun dışında  devam ettiler.

BİNGÖL’LÜ HEMŞERİLERDEN SANATÇIYA TAM DESTEK

Söz ve Müzik’in tamamen kendisine ait olduğu 12 eserden  oluşan yeni Albüm’ün çıkmasında Mehmet Boğatekin’e Almanya’da yaşayan Bingöl’lü hemşehrileri maddi ve manevi destek sundular.

Başta Bingöl olmak üzere, Elazığ ve Dersim bölgesinde yaşayan Zaza kökenlilerin de  yoğun destek verip katılım gösterdiği, “Albüm Tanıtım Akşamı“nda dostluk dayanışma birlik görüntüleri hakimdi.

Bugüne kadar yaptığı başarılı çalışmaları çıkardığı ikinci albümüyle taçlandıran Mehmet Boğatekin’in,  keyifle dinleyeceğiniz yeni  CD’si daha şimdiden  müzik dükkanlarının raflarını süslemeye başladı.

DESTEĞE TEŞEKKÜR  ETTİ

Boğatekin çıkarttığı her iki albümünde , “UNESCO” tarafından 2008 yılında yok olan diller arasında gösterilen ve korumaya alınan Zaza’ca için dillerine   ve kültürlerinin   sahip çıkarak yaşatma   çabasının   bir parçası olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Mehmet Boğatekin albüm tanıtımıyla  yapılan etkinlikle ilgili bir açıklama yaptı, İlk çıkarmış olduğum albümden sonra çevremde bir takım olumlu yorumlar aldım.  Halkımızdan gelen yoğun talep ve ilgi üzerine ikinci albümümü yapmaya karar verdimKıymetli dostlarım sevenlerim ve de Zaza’ca severler albüm tanıtım gecemizi büyük bir coşkuyla kutladık. Gecemize renk katan değerli sanatçı dostlarımız; Ayhan Barasi, Mizgin Kılıç, İlker Demir, Rezan Rezdar,Grup Sterk ( Şener Yıldız), Grup Mozaik (Atillaİbo),Grup Tutkum, Arkadaşlar Orkestrası, Ozan Ali, Rojhat Bulut, Grup Şiyar, Hawar Gule& (Davul Zurna) ekibine, Skeç ve Sunumlarıyla, Cahit  Balat, Ahmet Çavunmirza’ya, Radyo Umut’a (Londra), basın mensuplarına,   değerli sponsorlarımıza ve ayrıca gecemizde bizleri yalnız bırakmayan Zaza diline ve müziğine göstermiş olduğunuz ilgi alakadan dolayı siz değerli halkımıza kıymetli dostlarıma, sevenlerime  sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

HER ESERİN AYRI BİR ÖYKÜSÜ VAR

Boğatekin albümündeki söz ve müziklerinin kendisine ait olduğunu belirterek,  eserlerin   her birinin geçmişte yaşanmış olaylardan esinlenerek yazıldığını ve hepsinin    ayrı bir öyküsü olduğunu  söyledi.

Albümü çıkarmasındaki amacının,” bölge insanımızın kendi dillerine ve   kültürlerine sahip çıkmalarını istediği için olduğunu ifade eden Boğatekin,  ” sazımla da sözlerini yazdığım   parçaların müziğini yapıyorum. 

Albümündeki eserlerin uzun hava, slow, hasret, özlem, memleket hasreti içeriyor. Daha önce profesyonel anlamda sahneye çıkmadım” dedi.

MEHMET BOĞATEKİN KİMDİR?

1963 yılında Bingöl merkezde doğdu,   ilk, orta, lise eğitimini Bingöl’de tamamladı. 1986 yılında Hamburg’a çalışmaya gitti ve 33 yıldır Hamburg’da yaşıyor. 4 çocuk ve bir torun sahibi olan Boğatekin,  Almanya’da inşaat sektöründe çalışıyor ve müzikle ilgileniyor.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EKRAN KARARTMAK

21. yüzyılda geldiğimiz nokta, Televizyon ekranlarını kapatmak oldu.  RÜTÜK denen bir kurum var, kurumun...

Repräsentative COVID-19-Studie in sieben Ländern: Die Sorge der Menschen wächst, die Sorglosigkeit aber auch

Während die Sorgen um die eigene Gesundheit mit dem erneuten Anstieg der Infektionszahlen derzeit wieder größer werden,...

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

28.09.2020 14:25 Uhr 7749 bestätigte Fälle in Hamburg 60 seit gestern 32 davon im Krankenhaus (+ - 0 seit gestern) davon 12 auf der Intensivstation (+ - 0...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

EKRAN KARARTMAK

21. yüzyılda geldiğimiz nokta, Televizyon ekranlarını kapatmak oldu.  RÜTÜK denen bir kurum var, kurumun...

Repräsentative COVID-19-Studie in sieben Ländern: Die Sorge der Menschen wächst, die Sorglosigkeit aber auch

Während die Sorgen um die eigene Gesundheit mit dem erneuten Anstieg der Infektionszahlen derzeit wieder größer werden,...

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

28.09.2020 14:25 Uhr 7749 bestätigte Fälle in Hamburg 60 seit gestern 32 davon im Krankenhaus (+ - 0 seit gestern) davon 12 auf der Intensivstation (+ - 0...

Derbide gol sesi çıkmadı!

Süper Lig'in 3. haftasında Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan derbi 0-0 berabere sona erdi. Bu skorla birlikte...

Almanya’da Covid-19 artışının arkasından Türk düğünleri çıktı

Corona virüsüne karşı sıkı önlemler alarak Avrupa'da Covid-19'la mücadelede bir başarı öyküsü yaratan Almanya'da gündem son dönemde artan kına gecesi ve düğünler....