-1.3 C
Hamburg
Cumartesi, Ocak 16, 2021

SU NASIL KİRLENİR – 2

Değerli Okurlarım

Köy çeşmesi genelde köyün orta yerindedir, yalağı büyükçedir, davar sürüleri ağıldan çıktı mı veya akşam geri döndüler mi, önce yalaktan kana kana su içerler. Atlar, eşekler, inekler, kedi, köpek, kuş gibi tüm canlılar, susuzluklarını köyün çeşmesinden giderirler.

Bundan başka köy çeşmesi türkülere mal olmuş aşkları ile de meşhurdur. Sevgilisini görmek isteyen bir bahaneyle çeşme başına gider.

SU hayatların oluşmasına vesiledir!

Köy çeşmesinden su içince dişlerim donardı, elimi yüzümü yıkamaya zor dayanırdım, oysa kızlar ve gelinler, mani ve türkü söyleye söyleye çeşmenin yalağında yünleri, çamaşırları, kilim ve halıları tokaçlar, çitiler, ayaklarıyla çiğneyerek yıkarlardı. Rahmetli nenem, „kırklamadan temizlenmez ki bunlar“ dediğinde, uzun uzun çitileyip, iyice yıkayıp tertemiz yapılmasını istediğini anlardılar.

Nasıl temiz olunur?

Herşeyi kırklamam gerekir mi?

Evimi anneannem ve annem gibi hani şu sinirlenince „gavur“ tarafını çevirdikleri cadı süpürgesiyle süpürmüyorum.

Devir değişti!

Evim modern, elektrikli, doğal gazlı, kaloriferli, pek çok elektrikli ev aletlerim var, çamaşırlarımı küllü suyla yıkayıp güneşte kurutmuyor, yerleri arap sabunuyla fırçalamıyorum.

Hemen hemen hepimiz sürekli temizlik yapmaktan, ovmak ve çitilemekten hariç, başka başka şeyler de yapmayı ve hayatımızı biraz daha kolaylaştırmayı istiyoruz.

Bu sebeple her şeyin doğal olanına vaktimiz olmayabiliyor.

Pamuktan bezlerimizin ve havlularımızın yerine tuvalet kağıtlarını, kağıt peçete ve el havlularını vs. tercih ediyoruz. Çünkü yıkama derdi yok „alıyorum bir sefer kullanıp atıyorum, ooohh çok rahat“

Hayatımızı kolaylaştırdık da, acaba bunların içeriğinde neler var diye hiç düşündük mü?

–         Hayır!

Öyleyse inceleyelim:

Tuvalet kağıtları, kağıt mendiller, süt veya meyva suyu kartonları, tamponlar, kahve filtreleri, tek kullanımlık çocuk bezleri, peçeteler, kağıt tabakalar vs. eğer klorlu ağartma işleminden geçiyorlarsa dioksin içeriyorlar.

Zehirli kimyasallar sıralamasında başı çeken dioksinlerin, kağıt havlularla ilgili problem en başta dioksinin varlığından kaynaklanıyor.

75 üyeden oluşan kimyasal ailesine “dioksin” deniyor (Bunlardan bir tanesi Vietnam Savaşı’nda ABD tarafından silah olarak kullanılmış)

Kağıt hamuru ve kağıt fabrikalarının atık suları dioksin harici alüminyum, çinko, benzen, kadmiyum, kurşun, civa gibi zehirli maddeler de içeriyor. Bunlar akne ve eklem ağrıları, uykusuzluk, kanser, bağışıklık sistemi zayıflığına sebep olabiliyor.

Bizler satın alıp tüketmeyi sürdürdükçe, onlar da üretecekler!

Pamuklu havlular tercih edip, mendilleri rengarenk oyalayıp sevdiklerinize hediye ediniz, rica ediyorum.

(Oyalayıp sevdiklerime hediye ettiğim mendillerden birkaçı)

İşte size en çok kullandığınıztemizlik malzemelerinin suyumuzu kirleten kimyasal zehirleri:

Deterjan; anyonik aktif madde, lauril sülfat/ sülfonat! Petrol türevlerinden toz, sıvı, tablet veya krem durumunda temizlik için üretilir. Sentetiktir!

Çamaşır suyu; NaOCl – sodyum hipoklorit! Çevremize çok büyük zarar verici bir tuzdur, klor ve sodyum hidrojsitten üretilir.

Tuz ruhu; HCl – hidroklorik asit! Zehirli bir maddedir, klor ve hidrojenden üretilir. Halk ağzında tuz ruhu denir. İnsan dokularına ve yüzeylere tahribat yapar, zehirlenmelere yol açar.

Amonyaklı temizlik maddeleri, ör. cam temizleyici; amonyak, mavi boya!

Amonyak, amonyum klorür = tuz, gaz ve çözelti hallerinde bulunan bir maddedir, nitrik asit üretiminde kullanılır. Temizlik ürünlerinde, gübrede, parfümlerde, plastiklerde, patlayıcılarda, sanayide kullanılır.

Yumuşatıcı; katyonik aktif madde, kuaterner amonyum tuzları! Zehirleyici özelliktedir. Hijyeniktir

Dezenfektanlar; formaldehit, gluteraldehit, Chloramine – T! Formaldehit’in diğer adı Metanal’dir. Çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Elleri, yüzeyleri dezenfeksiyon yapmaktan başka, daha pek çok alanda kullanılır. Kullanılacağı yere göre sertlik/kuvvetlilik dozu ayarlanarek üretilir. Zehirli bir gazdır.

Chloramin T’ni diğer adı Halamid’dir. Mikrop öldürücü, oksitleyici ve klorlayıcı olarak kullanılır.

Dezenfekte edici temizlik maddeleri, fenol, etanol, formaldehit, amonyak ve klor gibi uçucu kimyasallar içerirler, solunum yolu ve derimizle vücudumuza girip sinir sistemimizi etkiler, depresyon, alzaymır, astım, allerjilere sebep olabilirler.

Sık dezenfektan kullanmak uzun vade de kimyasal nörolojik hastalıklardan parkinson, alzaymır ve hatta kansere davetiye çıkarır. Üstelik egzamayı da tetikler.

Oda deodoratları naftalin, fenol, kresol, etanol, ksilen ve formaldehit gibi sağlığımızı olumsuz etkileyecek olan kimyasal maddeler içerirler.

Kullandığımız malzemelerle bizi günlük zehirleyenlerin en başında PARFÜM gelir. Özellikle içinde benzaldehid, kafur, etil asetat, benzil asetat, asiton, metilen klorid olanlara lütfen el uzatmayın.

Kanalizasyonla su sistemine karışan fiziksel, kimyasal, biyolojik kirlenme su döngüsüyle beraber havayı ve toprağı da kirletiyorlar! Ayrıca akarsularla göllere ve denizlere ulaşan zehirli atıklar, sularda yaşayan bitki ve hayvanların hayatını da olumsuz etkiliyor. Turizmin ve deniz kazalarının suların kirlenmesindeki rolünün büyüklüğünü de unutmamak gerekir. Yerin altındaki suların kirlenmesini de hesaba katarsak, doğadaki tüm canlıların sağlığının tehlike altına olduğunu itiraf edebiliriz.

Deniz, göl ve ırmak gibi su kaynakları kimsenin mülkiyetinde değildir!

Hayat, temiz SU sayesinde devamlılığını sürdürebilir.

Zehirli kimyasal temizleyicilerin yerine, doğa dostu ürünleri tercih ederseniz, zararlı ürünler raflardan kalkacaktır.

Çünkü bu bir ARZ – TALEP meselesidir.

Sen, ben, o, BİZ neyi alırsak, satışa o ürünleri sunacaklar, çünkü hiç kimse satılmayan bir şeyi üretmez.

Korkularla ve reklamlarla bizi yönlerdirmelerine, hem tüm canlıları hem de Dünya’mızı zehirlemelerine asla müsaade etmeyelim, rica ediyorum.

SU’dan bahsederken muhakkak SABUN’a da dokunmak gerek.

SABUN: Donyağı, palm yağı, palm çekirdeği yağı, hindistan cevizi yağı, sodyum hidroksit, esans, ay çekirdeği yağı, mısır yağı, soya fasulyesi yağı, domuz yağı, kemiklerden elde edilen yağ gibi malzemelerden üretilir.

DOĞAL SABUN:  Defneyağı, Bademyağı veya Zeytinyağı, su, kostik-

Günümüzde elekroliz yolu ile tuzlu su eriyiğinden Kostik elde edilerek doğal sabun imalatında kullanılır. 

KOSTİKSİZ DOĞAL SABUN:  Odun külü KOH/Potasyum Hidroksit içerir. Odun külünü kaynatarak konsantrasyonunu 21 bome üzeri çıkarılır, su veya süzülmüş yağmur suyu, kaya tuzu ve seçtiğiniz bir yağ (Defneyağı, Bademyağı, Papatya veya Zeytinyağı vs.) ile yapılır.

Ör. defne sabunu en doğal dezenfektandır!

Lifli bir bez, ılık su ve doğal sabunla yapılacak vücut temizliği cildin nefes alması için yeterlidir.

Saçlara sabun veya bitkisel özlü doğal şampuan kullanabilir, sirkeli su ile de durulayabilirsiniz.

Sizlere TRT-Belgeseli olan „Su Savaşları„ ve „Su Yolculuğu“nu seyretmenizi tavsiye edebilirim.

Dünya‘mızı korumazsak, kendimizi de koruyamayız!

Goethe’nincümlesiyle makalemi bitirmek istiyorum:

„Eğer su kaynağı senin kendi ruhundan fışkırmazsa, susuzluğunu dindiremezsin.“

Sağlıcakla kalınız

Çevre Elçiniz

Rahime Sürücü

Önceki İçerikULUSAL ÇIKARLAR
Sonraki İçerikATATÜRK ÇOK GÜÇLÜ!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yüzüklerin Efendisi dizisinin sinopsisi yayımlandı

Orta Dünya hayranlarının merakla beklediği diziye dair detaylar yavaş yavaş açıklığa kavuşuyor. elbeXpress / Haber Merkezi J.R.R. Tolkien'in yarattığı Orta Dünya evreninde geçecek ve Amazon Prime'da yayımlanacak Yüzüklerin...

Ankara Barosu’na, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı eleştirmekten şok soruşturma!

Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la ilgili yaptığı açıklaması nedeniyle Ankara Barosu yönetimi hakkında soruşturma izni verdi. Savcılık, açıklamada imzası bulunan 11 baro...

WALDRETTER’LERLE EL ELE – 3

„Stimmrecht für alle Hamburger:innen!“ „Hamburg’da Yaşayanlara Oy Kullanma Hakkı“ Değerli Okurlarım Hamburg: „Die schönste Stadt der Welt“ und auch noch „Tor zur Welt“ lakabını boşuna almadı, işte...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Yüzüklerin Efendisi dizisinin sinopsisi yayımlandı

Orta Dünya hayranlarının merakla beklediği diziye dair detaylar yavaş yavaş açıklığa kavuşuyor. elbeXpress / Haber Merkezi J.R.R. Tolkien'in yarattığı Orta Dünya evreninde geçecek ve Amazon Prime'da yayımlanacak Yüzüklerin...

Ankara Barosu’na, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı eleştirmekten şok soruşturma!

Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la ilgili yaptığı açıklaması nedeniyle Ankara Barosu yönetimi hakkında soruşturma izni verdi. Savcılık, açıklamada imzası bulunan 11 baro...

WALDRETTER’LERLE EL ELE – 3

„Stimmrecht für alle Hamburger:innen!“ „Hamburg’da Yaşayanlara Oy Kullanma Hakkı“ Değerli Okurlarım Hamburg: „Die schönste Stadt der Welt“ und auch noch „Tor zur Welt“ lakabını boşuna almadı, işte...

BV Wandsbek: Fraktionen fordern Online-Sitzungen auch nach Corona

Die Fraktionen von SPD, Grünen und CDU in der Bezirksversammlung Wandsbek sind sich einig, dass die bezirkliche Gremienarbeit auch über die Pandemie hinaus in...

HSV und Aramark verlängern Zusammenarbeit

Der langjährige Partner Aramark bleibt bis Sommer 2027 an Bord und wird weiterhin das Catering im Volksparkstadion verantworten. elbeXpress / Haber Merkezi Der Hamburger SV und...