10.7 C
Hamburg
Salı, Ekim 27, 2020

Küllerinden Doğan Takım: İnter Hamburg

IMG_4844Bir döneme damgasını vuran Hamburg’un en eski Türk futbol kulübü olma özelliğini taşıyan  Hamburg Türkspor, bugünkü adıyla İnter Hamburg, deyim yerindeyse “Küllerinden doğdu”

ELBE EXPRESS/ÖZEL HABER

İnter Hamburg’un ana köklerinden Türkspor’un temelleri, Hamburg’a gelen ikinci nesil tarafından taa 1970 yıllarda atılır.  Alman Hammonia takımından ayrılan bir kaç Türk futbolcu tarafından Altona semtinde Hamburg Türkspor adı altında 1978 yılında kurulur. O güne kadar Hamburg’da Alman takımlarında bir çok Türk futbolcu oynuyordur ama, tarihe ilk kurulan Türk takımı “Hamburg Türkspor” olarak geçer.

Hamburg’un ses getiren takımlarından biri olan Örnekspor ise 1979’da kurulur.1992 yılında ise yine köklü bir takım olan Örnekspor ile birleşme kararı alan Hamburg Türkspor,  liglerde Örnek/Türkspor adı altında mücadele etmeye devam eder. 1996 yılına gelindiğinde ise Örnek/Türkspor, bünyesine SV Türkiyem 89 takımını da  katar. Alt liglerde bir çok şampiyonluk yaşayan Örnek/Türkspor’un gözü artık yükseklerdedir. 1980’li yıllarda ise günümüzde Oberliga, eskilerde ise Verbandsliga adıyla bilinen Almanya 4. Ligi’ne  çıkan ilk Türk takımı olur.

IMG_4904

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ

Şu anda Hamburg Amatör Futbol Ligi’nde onlarca Türk takımı mücadele ederken, 1980-90’lı yıllarda az sayıda Türk kulübü bulunduğu için, futbolun heyecanı o denli canlıydı. Bazen 500 seyırci önünde oynanan karşılaşmalar, taraftar ve futbol meraklılarını sahalara çekmekteydi.

Hamburg Türkspor’un sembol başkanı Cihat Sipahi, Örnekspor’un ise Zihni Soytürk‘tü. Fötr şapkalı Mustafa, Fethi Toprak, Mesut Sipahi, Rahmi Bursalı ve Behçet Algan gibi ünlü isimler de bu kulüplerimizin yaşamında yönetim ekipleriyle birlikte canla başla hizmet verenlerdi..

TAKIM İSMİ GİBİ ÖRNEK OLUR

Örnek/Türkspor’da  işler yolunda gitmektedir ama o dönemler Almanya’da ırkçılık lanetinin özellikle Türk toplumun üstünde kara bir bulut gibi dolaştığı yılların da başlangıcıdır. Yabancı düşmanlarına inat takımda Türk, Alman, Yunan, İtalyan, Brezilya ve Afrika gibi birçok milletten oyuncu Örnek/Türkspor forması altında ter dökerek herkese ders verirler.

1990 yıllar ise artık duvarların yıkıldığı, futbolun endüstrileşmeye başladığı yıllardır. Artık futbol sadece sahada oynanmıyordur, artık para yani ekonomik güç de futbolda belirleyici faktör olma yolunda hızla adımlar atmaktadır. Küçük takımların kapılarına kilit vurmaya başladığı bu dönemde Örnek/Türkspor buna direnç gösterir ama büyük güç de kaybeder.

IMG_4833

124 GOLLE ŞAMPİYONLUK

80’lı yıllarda fırtına gibi esen eski ihtişamlı Örnek/Türkspor yoktur artık. 2000’lilerin ortalarına kadar çeşitli kümelerde mücadelesini sürdüren Örnek/Türkspor bir çıkış yolu aramaktadır. 2008 yılında yapılan Genel Kurul’da o çıkış gerçekleşir ve Örnek/Türkspor bugünkü  İnter Hamburg adını alır. Artık adımlarını daha emin olarak atan İnter Hamburg bu dönemde yeniden yapılanmaya gider. Fakat 2013/14 sezonunda Bezirkliga’ya çıkan İnter Hamburg bir sonraki sezonda sürpriz şekilde  küme düşer. İniş ve çıkışlarla dolu bu dönemden sonra başkanlık koltuğuna İşadamı Mehmet Geyik oturur, yeni bir misyon ve vizyonla yola çıkar. Takım 2014-2015 Kreisliga 2 grubunda fırtına gibi eser ve tüm gol rekorlarını altüst ederek -tam 124 gol atarak- İnter Hamburg yeniden Bezirksliga’ya çıkar.

Bugün Bezirksliga Süd’de liderlik için mücadele eden İnter Hamburg, geçmişinden aldığı güçle ve gelecek vizyonuyla tarihine yeni başarılar yazdırmak istiyor.

Mehmet Geyik 2

BAŞKAN MEHMET GEYİK: “HEDEFİMİZ OBERLİGA !”

İnter Hamburg’un başarılı başkanı işadamı Mehmet Geyik, takımı hakkında çok özel açıklamalarda bulundu . Takımını Oberliga’da görmek istediğini söyleyen Geyik, “Yeni sezona çok iyi hazırlandık; ilk hedefimiz Landesliga’ya çıkmak. 5-6 yeni oyuncu takıma monte ettik. Sezon ortasında eksik olan yerlere takviye yapmayı düşünüyoruz. Yukarılara  çıkmak için elimizden gelen her şeyi seferber ettik. Yönetime geldiğimizde takımı Oberliga’ya çıkarmaya söz verdik ve bu başarıyı yakalayacağımıza da  inanıyoruz. “ dedi.

SİYASETÇİLERE FAZLA GÜVENEMİYORUM

Hamburg’da kurulan ilk Türk takımı olmasına rağmen bugüne kadar kendi sahalarının olmamasından yakınan Başkan  Geyik, siyasetçilere de sitem ediyor: “ Ne yazik ki kendi sahamız yok ve  maçlarımızı Max-Brauer-Allee’de oynuyoruz. Belediye bize zorluklar çıkarıyor. Seçim döneminde bu konuda biraz Kazım Abacı (SPD), ilgilendi. Ama milletvekili seçildikten sonra bir daha Abacı´yı da göremedik. Saha konusunu kendilerine ilettiğimiz politikacılarımız bunu hiç bir zaman gerekli yerlere taşıyamadılar. Biz herkesin milletvekiliyiz diyorlar ama oy istemeye gelince hep Türklerden oy istiyorlar. Onun için de artık siyasetçilere fazla güvenemiyorum” diye konuştu.

Mehmet Geyik 5

BİZDE BÜYÜK PARALAR DÖNMÜYOR

Yakaladığı başarılarından dolayı kendisine Hamburg’un Abramoviç’i gibi yakıştırmaların yapıldığını sorduğumuzda ise, başkan Geyik şöyle konuşuyor: “ Yönetimdeki arkadaşlarımızın hepsi iş adamı. Ben de 30 senedir burada işadamıyım ve  Hamburg’da herkesi tanıyorum. Bu tip yakıştırmalar yapılıyor ama herkesin düşündüğü gibi bizde büyük paralar dönmüyor. Çünkü futbolu yalnız parayla oynattığımız zaman sonucu iyi olmuyor. Hamburg’da bir çok Türk kulübü var. Onlara tavsiyem parayı ikinci plana atsınlar.. Çünkü parayla gelen başarı  hep kalıcı olmuyor”

Dennis Mitteregger

ODDSET KUPASI ŞAMPİYONU TEKNİK DİREKTÖR: DENNİS MİTTEREGGER

Bir yıldır İnter Hamburg’un teknik direktörlük koltuğunda ise,  2011 yılında Eimsbütteler TV ile Oddset Kupasını kazanan Dennis Mitteregger (33) oturuyor. İnter Hamburg’un tarihini, hedeflerini ve yapmak istediklerini gördükten sonra takımın başına geçmeyi kabul etmek zor olmamış, şampiyon genç teknik adam için.

Takımı ilk senesinde 124 gollük rekorla şampiyonluğa ulaştıran Mitteregger “ Bir alt ligden yükseldiğimiz için alışma sürecindeyiz. Çok zorlu takımlarla mücadele ediyoruz ama hedefimiz ligde zirveye yükselmek. Geçen yıldan takımla elde ettiğimiz bir tecrübe var. Bunun yanında yeni transferler daha güçlü konuma geldik. Çok çalışıp hedeflediğimiz başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum” dedi.

IMG_4848

KAPTAN SİMON MENSAH

Motivasyonlarının çok iyi olduğunu söyleyen takım kaptanı Simon Mensah(29) ise hedeflerinin yüksek olduğunu iyi oyunla zirveye çıkmak için çok çalıştıklarını, söyledi.

 

İNTER HAMBURG e. V.
Başkan: Mehmet Geyik
İkinci Başkan: Bülent İreçge
Yönetim Kurulu: Musa Özer, Ahmet Geyik, Gürol Gür, Hulisi Işıtan, Doğan Kodaş, Yüksel Kılıç, Himmet Keklikçi,Aynur Aydın, Mehmet Emin Kaya, Süleyman Sütçü, Garip Sümbül, Abdullah Bağ, Gündüz Sümbül
Teknik direktör: Dennis Mitteregger
Oyuncular: Kaleciler: André Alves Lopez, Max Menschner
Defans: Idrissa Sambou, Johannes Schweiger ,Khalid Atamimi, Kwadwo Frank Owuso, Leandro Indulto, Leroy Delmar, Oliver Mingu Ruge, Simon Mensah (C), Süleyman Günyar
Orta saha: Atalay Arican, Dennis Schuster, Fatih Umurhan, Hanney Zigta,Harun Ileri,Murat Topal, Murat Dolan,Roberto Rodriguez-Estevez, Serdar Bahtiyar
Forvet: Dusko Pezerovic, Hüdayi Dogu
Renkler: Kırmızı – Beyaz
Saha: Max-Brauer-Allee 121, 22765 Hamburg
Lig: Bezirkliga Süd

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Quarantäne-Anordnung für Gäste des Clubs 25 / Baalsaal – Positiv-Fall unter den Partygästen

Bei der in der Nacht zum 18. Oktober im Club 25 / Baalsaal aufgelösten illegalen Party auf der Reeperbahn 25 gibt es...

TÜRK VE İSLAM

Türkler, İslam dininden önce Tengricilik dinine mensuptular. Yaklaşık 10. yüzyıla kadar Tengricilik dini Türkler arasında en yaygın...

Jeder dritte Hamburger hat Migrationshintergrund

Laut einer Sonderauswertung des Hamburger Melderegisters, die das Statistikamt Nord jährlich durchführt und heute vorgestellt wurde, hat jeder dritte Hamburger einen sog....

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Quarantäne-Anordnung für Gäste des Clubs 25 / Baalsaal – Positiv-Fall unter den Partygästen

Bei der in der Nacht zum 18. Oktober im Club 25 / Baalsaal aufgelösten illegalen Party auf der Reeperbahn 25 gibt es...

TÜRK VE İSLAM

Türkler, İslam dininden önce Tengricilik dinine mensuptular. Yaklaşık 10. yüzyıla kadar Tengricilik dini Türkler arasında en yaygın...

Jeder dritte Hamburger hat Migrationshintergrund

Laut einer Sonderauswertung des Hamburger Melderegisters, die das Statistikamt Nord jährlich durchführt und heute vorgestellt wurde, hat jeder dritte Hamburger einen sog....

Barış Karabacak ikinci tura kaldı

Uetersen kentinde yapılan Belediye Başkanlığı seçimlerinde CDU'dan aday olan Barış Karabacak, seçimi 169 oyla kaybetti. ELBE EXPRESS/HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Kupasını Galatasaray Hamburg kazandı!

Hamburg'da geleneksel olarak düzenlenen Cumhuriyet Kupasını Galatasaray Hamburg Derneği kazandı. ELBE EXPRESS/SPOR SERVİSİ Foto:Erdal Altuntaş