3.2 C
Hamburg
Salı, Ocak 19, 2021

Hamburglu Poyraz Akgül’ün ilk Albümü çıktı: “Vazgeçtim”

DSC_0609Sanatçı bir aileden gelen Poyraz Akgül, 1,5 yıllık bir hazırlık  çalışmasının ürünü olan “Vazgeçtim”in hazırlık aşamasını ve kişisel yönlerini Elbe Express’e anlattı. Komple bir sanatçı olan Akgül, bestelerinin sözlerini de kendi yazıyor.

Röportaj: Mehmet Atak
Fotograflar: Rıza Atamtürk

Hem Piyanist Şantör, hem Şarkı sözü yazarı  hem de  Bestekâr ..  Tüm bu sıfatları üzerinde toplayan 28 yaşındaki Hamburglu müzisyen Poyraz Akgül, ilk Müzik Albümü “Vazgeçtim”i bir basın toplantısı ve katıldığı radyo programıyla kamuoyuna tanıttı.

Geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan ilk albümü “Vazgeçtim”in Hamburg’daki tanıtım toplantısı için önce Radyo Anılar FM 93’te Rıza Atamtürk’ün canlı yayın konuğu olan ve ardından da  yeni mekanlardan Bar Hamburg’da anne ve babası, Prodüktörü, Avrupa Meneceri ve sanatçı arkadaşlarıyla medya mensuplarının karşısına çıkan Poyraz Akgül, albümdeki 10 şarkıdan 9’unun, sözlerini de yazdığı kendi bestesi olduğunu belirterek, bugüne kadar bilinmeyen bir yönünü de ortaya koymuş oldu.

Komple bir sanatçı ve mütevazi kişiliğiyle ön plana çıkan gurbet sanatçısı Poyraz Akgül’le müzik hayatını ve Albüm çalışmaları ile hedeflerini konuştuk.

DSC_0540

İşte o röportajımız:

*Sayın Poyraz Akgül, müziğe karşı ilginiz ne zaman başladı, nasıl gelişti ?

Çocukluk yıllarımda kulumun yanı sıra hemen hemen her günüm futbol oynamakla geçti. Babamın Müzisyen olması nedeniyle hep konserlerde, düğünlerde ve stüdyolarda bulundum, müzik camiasının içinde oldum.
Ama müzikle gerçek tanışmam, 15 yaşımda ilk sazı elime almamla birlikte oldu. Hemen Org ve Piano’ya ilgi duyarak bu iki müzik aletiyle müzik yapmaya başladım. Müzisyen babam Mahmut Akgül’den temel müzik bilgilerini öğrendim.

Ailemin de arzusu doğrultusunda eğitimim ilk planda oldu benim için. 15-24 yaş arasında eğitimim ve futbol daha çok ön planda oldu.
Futbol ve okul eğitimi yanında hobi olarak Kuzey Almanya’da konserler, Bar’larda ve özel gecelerde sahne alarak beğeni topladım.

2013 yılındanda ailemin de onayıyla Albüm yapma kararı aldım. 1,5 sene süren çalışmaların ardından, Vazgeçtim adlı albümümle müzik piyasasına merhaba demiş oldum.
15 yaşında müzikle tanıştım ve babamdan dolayı müziğe karşı olan  ilgim, arzum oldukça çabuk gelişti.
 
4 MÜZİK ALETİ ÇALABİLİYORUM

* Hangi enstrümanları çalabiliyorsunuz; müzik dersleri aldınız mı ?

Müzikte Saz, Gitar, Org ve Piyano aletleri çalıyorum. Piyano ve Org daha ağırlıklı tabii ki benim için ve Piyanist Şantör olarak da sahnelerde çok bulundum. Müzik Kursları olarak 3 sene, 2 değerli Alman müzisyenden temel eğitim aldım. Bu arada babam da evde herzaman yardımcı oldu.

* Siz sanatçı bir aileden geliyorsunuz. Ailenizin müzik hayatınızdaki etkisi ne şekilde oldu ?

Müzisyen aileden gelmek muhakkak ki güzel bir avantaj.. Söz ve Beste çalışmalarımda Şair olan annem Sema Akgül her zaman bana destek oldu, yol gösterdi.. Müzisyen babam Mahmut Akgül her zaman bana güzel bir eğitim kaynağı oldu.
Kısacası, beğenilen bir sanatçı kimliğini elde edebilmek için de hem annem hem de babam önemli bir rol oynadı benim için.
Ailemin desteği Albüm çalışmamda da sürdü.

DSC_0642

BEĞENDİĞİ SANATÇILAR  ARİF SAĞ, KIVIRCIK ALİ…

* Hangi ünlü sanatçılarla tanıştınız, sahne aldınız ?

Bir çok ünlü sanatçılarla sahneyi paylaştım ve bu da benim için çok önemli bir tecrübe oldu. Bunların arasında Arif Sağ, Kıvırcık Ali, Orhan Ölmez, Yusuf Güney, Ümit Besen, Davut Güloğlu gibi sanatçıları sayabilirim.

İstanbul’da irtibatta olduğum isimler de var ama, müsaadenizle  onları da gizli tutalım. İsimlerini ancak çalışmalarımızın ileriki dönemlerinde belirtebilirim.

* Müzik türlerinden hangilerini tercih ediyorsunuz ? Beğendiğiniz, örnek aldığınız sanatçılar kimlerdir ?

Müzik tarzı olarak Slow, Rock, Rack ve Pop türleri ilgimi çekti. Kendim de bestelerimi ve müziklerimi bu tarzlarda  yaptım.
Zevkle dinlediğim sanatçılardan bazıları kimdir derseniz, Cem Karaca, Haluk Levent, Sezen Aksu ve Kıraç isimlerini belirtebilirim.

* Sahne hayatına ne zaman adım attınız ?

Sahne hayatım Hamburg’da 2002 yılında bir Türkü Bar’da başladı. Sonra bir çok müzikli barlarda sahne aldım.
Ünlü isimlerin yer aldığı konserlerde alt kadroda ve Kuzey Almanya’da bir çok özel günlerde de sahneye çıktım.
Şu an için Albüm çalışmasından dolayı bu faaliyetlerden biraz uzak kaldım. Çünkü günlerim çoğunlukla stüdyoda geçti.

Artık tüm Konser bilgilerim İnternet  ve Facebook sayfamda olacak:
İnternet Sayfam: www.poyrazakgul.com   facebook Sayfam: www.facebook.com/poyrazakgul.de

DSC_0619
SAHNEDE ÇALMAK MI ZOR OKUMAK MI ZOR ?

*Piyanist şantör olarak sahnede hem çalıp hem de okumak hayli beceri isteyen bir iş. Bu konuda bazen zorlanıyor musunuz ?

Tabii ki Piyanist Şantör olarak sahneler zor olabiliyor. Ama güzel bir hazırlık ve yoğun çalışmalar bu zorluğu kolaylaştırdı. Hem çalıp ta hem okumak haliyle birazcık zor olsa da, her zaman büyük zevk verdi bana.

İLK AŞK GİBİ İLK PARÇA DA UNUTULMAZ

* Sahnede ilk okuduğunuz parçayı hatırlıyor musunuz ?

Sahnede seslendirdiğim ilk şarkım, 2000 yılında bir arkadaşımın dayısının düğününde okuduğum Musa Eroğlu’nun ünlü Telli Turnam adlı türküsüydü. O heyecanı daha dün gibi hatırlıyorum.

* Sayın Akgül,  konuk olduğunuz Radyo Anılar FM programı ile Bar Hamburg’da düzenlediğiniz Basın toplantısında tanıtımını yaptığınız ilk albümünüz “Vazgeçtim” üzerine biraz açıklama yapar mısınız ?

DSC_0635
“VAZGEÇTİM” HAKKINDA HERŞEY

“Vazgeçtim” adlı ilk  albümümün  çalışması 1,5  yıl kadarsürdü. 10 Şarkıdan oluşan bu albümde 9 şarkı bana ait ve 1 şarkı da Adana’dan sevdiğim abim Muhittin Ünlü’ye Ait.. Fotograflarda Efe Çetinözman, grafike Onur Özdemir arkadaşlarımın emeği var.
Aykut Sel  Abim ise Sel Kaya Records Şirketi olarak bu albümü piyasaya sürdü.
Sevgili Babam Mahmut Akgül Yapıımcı ve Yönetmen olarak bana büyük destek verdi.
Türkiye Menejerlik: Seda Hocaoğlu..Avrupa Menejerlik: Murat Yıldırım..İstanbul Basın Danışmanı: Bedri Öğütken.
Emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

* İlk albümünüzü  “Vazgeçtim” adıyla piyasaya çıkarmanızın özel bir mânâsı mı var ?

Albümdeki “Vazgeçtim” parçası bir hayli beğeni topladı.. Ayrıca da, 2007 yılında yakın çevremde yaşanmış olan bir olayın da “Vazgeçtim” isminin seçilmesinde ayrı bir rolü de var tabii ki !..

DSC_0744

ŞARKI SÖZÜ YAZARI ve BESTEKÂR

* Bir albümdeki 10 parçadan 9’unun bestekârı olmanız da muhakkak ki çok önemli bir başarı.. Beste çalışmalarınız hangi yılda başladı; ilk besteniz hangisiydi ?

Bu iltifatınıza teşekkür ediyorum. Benim ilk beste çalışmam 2003’te başladı ve hâlâ da devam ediyor. İlk bestemin adı “Cici Kız”dı ama bu parça albüme girmedi.

* Bestelediğiniz parçaların söz yazarları kim ? Kendiniz de beste sözleri yazıyor musunuz ?

Şu ana kadar bestelediğim tüm parçaların sözleri de bana ait.

* Piyanist şantörlük, şarkı sözü yazmak ve beste yapmak oldukça beceri isteyen işler.. Anneniz Sema Hanım’ın şairliği ile babanız Mahmut Bey’in ses ve bağlama sanatçısı olmasının bu başarınızda ne derece etkenliği var ?

Çok önemli bir noktaya değindiniz…Annemle babamın sanatsal yönleri sanki genetik olarak bende birleşmiş gibi .. Her ikisinin de kendi branşlarındaki bilgi ve tecrübelerinden her fırsatta yararlanmak beni mutlu ediyor. Bana müthiş bir motivasyon desteği sunan  ailemle gurur duyuyorum.
DSC_0652
ORKESTRA ELAMANLARININ HEPSİ ALMAN

* “Vazgeçtim”in albüm çalışmalarını nerede tamamladınız, orkestra elemanlarınızı nereden seçtiniz ?

Bütün albüm çalışmalarımız Hamburg’daki bir stüdyoda yapıldı. Çeşitli gitarlar, saksafon, bazuki ve kemanların bu albüm için bir araya geldiği orkestramız, tamamen Almanlar’dan oluşuyor.

* Yeni Albüm çalışmalarınız sürüyor mu ?

Tabiii ki bestelerim çok ve Vazgeçtim albümümde yer veremediğim şarkılarım da var bir hayli.. Onları da, yeni bestelerimle birlikte  2. Albüm’de değerlendireceğim. İkinci albümümü bu defa İstanbul’da önemli isimlerin yönetiminde yapma düşüncemiz var.  Ama önce ilk albümü insanlarımıza ulaştırmak ön planda benim için.

* Müzik piyasasındaki hedefiniz nedir ?

Müzik piyasasında güzel projeler ve sahne programları ile başarılı olmak hedefimdir. Sabırlı ve azimli bir şekilde bu hedefe ulaşmak istiyorum.
İnsanların beğenisini ve sevgisini toplamak, takdirlerini kazanmak beni mutlu edecektir.

POY

HERKESE TEŞEKKÜR ve MUTLU YILLAR

* Son sorumuz.. Albüm tanıtımı Basın toplantısı ve Yeni Yıl münasebetiyle vermek istediğiniz bir mesaj mesaj olacak mı ?

Basın toplantısı için bana kapılarını açan Bar Hamburg’un sahibi ve Avrupa Menejerim Murat Yıldırım ile destek için gelen sanatçı arkadaşlarım Pınar Ergin ile Elif Ergün, Türk Medya temsilcilerine, Albüm’ün hazırlık, tanıtım ve pazarlamasında emeği geçenlere ve bana bu yolda destek olan ilk önce aileme, sonra da tüm arkadaşlarıma teşekkürler.
Umarım çalışmalarım herkesin beğenisini toplar.

Tüm herkese selam ve sevgilerimi sunuyor, 2015’te mutluluklar diliyorum.

POYRAZ AKGÜL’ÜN KLİBİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

POYYA
Poyraz Akgül’ü tanıyalım

Poyraz Akgül, 23 Haziran 1986‘da Hamburg’da doğdu. Türkçe sözlü besteler yapan Akgül, 15 yaşında Müzik hayatına ilk adımını attı.

Müzisyen olan babası Mahmut Akgül’den esinlenerek müzik yapmaya başlayıp kendi çapında kurmuş olduğu stüdyosunda yaptığı amatör besteleriyle internette beğeni kazandı. Çeşitli müzik organizelerinde 18 yaşından itibaren performansıyla dikkati çekti.

Eğitimi ve futbol hayatıyla beraber müzik çalışmalarını da  birlikte sürdürmüştür. Hamburg’un Altona-93 ve Niendorf takımlarında balşlayan başarılı futbol hayatı, baba memleketinin takımı Adana Demirspor’da  son bulur. 2013 yılında müzik hayatına profesyonel şekilde adım atmaya karar verir ve böylelikle albüm serüveni başlar.
İşte 2014 yılının sonunda, „Vazgeçtim” isimli albümü de bu profesyonelliğin ilk eseri .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Warner: Mega-Trailer mit Szenen aus “Godzilla Vs. Kong”, “Conjuring 3” und “Suicide Squad 2”

Kürzlich präsentierte uns bereits Netflix seine große Jahres-Vorschau. Jetzt ist Warner an der Reihe und zeigt uns in einem Trailer spektakuläre Szenen aus kommenden Blockbustern. Mit dabei...

Facebook, Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdiklerini duyurdu.

Facebook'tan yapılan açıklamada, Facebook'un, ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inandığı, bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösterdiği kaydedildi. elbeXpress /...

100 yıl sonra bir ilk: Warner Bros, yeni logosunu tanıttı

Warner Bros, klasik logosunu değiştirme kararı aldı. Pentagram adlı bir şirketin tasarlamış olduğu bu logo, önceki tasarıma göre son derece sade ve modern bir...

2 YORUMLAR

  1. Sevgili Poyraz benim manevi yavrum senden özür dilerim davetine gelemedim, amma eger sen o sevdigim Mahmut ve sevgili yengemin oğlu isen hayatın başarılarla dolu olacağından eminim.İnşallah yakın bir zamanda görüşürüz.Unutma sanat bir ömürdür yalnız belirli bir zaman için degidir. Ömür boyu başarılar dilerim seni ve aileni çok seven amcan,
    Süleyman KAYHAN .

  2. Önce kişiliği Cizgisi ve Yaptığı işin Hakkını verdiği için.Başarılı olacağından cok eminim.Bir Poyraz Akgül var Başka yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Warner: Mega-Trailer mit Szenen aus “Godzilla Vs. Kong”, “Conjuring 3” und “Suicide Squad 2”

Kürzlich präsentierte uns bereits Netflix seine große Jahres-Vorschau. Jetzt ist Warner an der Reihe und zeigt uns in einem Trailer spektakuläre Szenen aus kommenden Blockbustern. Mit dabei...

Facebook, Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdiklerini duyurdu.

Facebook'tan yapılan açıklamada, Facebook'un, ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inandığı, bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösterdiği kaydedildi. elbeXpress /...

100 yıl sonra bir ilk: Warner Bros, yeni logosunu tanıttı

Warner Bros, klasik logosunu değiştirme kararı aldı. Pentagram adlı bir şirketin tasarlamış olduğu bu logo, önceki tasarıma göre son derece sade ve modern bir...

Almanya koronavirüs kısıtlamalarını uzatmaya hazırlanıyor – Salı kritik görüşme

Almanya'da koronavirüs salgını nedeniyle yürürlükte olan kısıtlamaların daha da sertleştirilerek uzatılması gündemde. Karar için gözler Başbakan Merkel'in eyalet başbakanları ile Salı günü yapacağı toplantıda. elbeXpress...

Illegales Glücksspiel in einer Autowerkstatt in Hamburg-Wandsbek

Polizeibeamte des Polizeikommissariats 37 überprüften heute in den frühen Morgenstunden eine Autowerkstatt in Hamburg-Wandsbek, in der illegales Glücksspiel stattgefunden haben soll. elbeXpress / Haber Merkezi Ein...