12.8 C
Hamburg
Çarşamba, Ekim 21, 2020

Hakem Köse: “Türk Spor Birliği şart!”

hursit1

Hamburglu futbol hakemlerimizden spor yazarı Hurşit Köse ile bölgesel Amatör Küme’deki takımlarımız ve futbol organizasyonları üzerine bir söyleşi yaptık. Köse, “Gençlerimiz için spor konseptleri geliştirilmeli” diyor.

Röportaj: Mehmet Atak 

Post-Türkiye gazeteleri spor yazarı ve futbol hakemi Hurşit Köse, Hamburg Amatör Futbol Ligi’nin çeşitli küme ve gruplarında mücadele eden Türk takımları ve çeşitli spor organizasyonları konusundaki görüşlerini Elbe- Express’e açıkladı. Amatör liglerdeki takımlarımız, turnuvalar, Türk spor Birliği ve gençlerimiz üzerine yaptığımız bu söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

– Sayın Köse, kendinizi kısaca tanıtır mısınız ?
 
48 yaşında, 2 kız bir oğlan babası, Gaziantepli ve yarı da Samsunlu sayılırım. Ortaokuldan ayrılıp 1979’da Hamburg’a geldim ve okuluma burada devam ettim.. 1984 yılından bu yana Bundesbahn’da çalışıyorum.. 32 yıldır hakemlik yapıyorum.2009’da Eyalet Merkez Hakem Kurulu’ndan ayrılıp BSA Harburg bölgesine kayıtlı Rot Weiss Wilhelmsburg kulübü adına maçlar yönetiyorum. 20 yıldır Kuzey Almanya Post Gazetesi ve Türkiye Gazetesi’nde Spor haberleri yazmaktayım.” 

– Hamburg bölgesindeki Türkiye kökenli takımların küme ve grup olarak bir değerlendirmesini yapar mısınız ?

Türkiye kökenli takımlar şöyle: 
Landesliga Hammonia grubunda Türk /Birlikspor grubunda orta sıralarda ve hedefi ligde kalmak. 
Hansa grubunda Dersimspor ve FC Türkiye bulunuyor. Dersimspor ligde orta sıralarda bulunurken, FC Türkiye ligde lider durumda. 

Bezirgsliga Süd grubunda FC Türkiye-2 bulunurken, OST Grubunda Elazığspor ve FSV Geesthacht var.  
 
Kreisliga: 
1’de Rot Weiss Wilhelsburg, Dersimspor 2, FC Neuenfelde ve FC Bingöl-12 ve Harburg Türkspor mücadele veriyorlar. 
2’de İnter Hamburg 
3’de FC Lauenburg 
4’de Fatihspor ile Haak-BİR ve Rot Weiss Wilhelmsburg 2 
7’de İnter Eidelstedt  
8’de Elmshorn Gençlerbirliği  
 
Kreisklasse: 
9’da Osmanbey Camii 
10. Grupta bu sezon lige yeni katılan Zonguldak ile FC Sarcon  
12’de ise Inter-2000 var. 

hursit2

– Sayın Köse, bu takımların Puan cetvelindeki yerleri ve hedefleri konusunu biraz açar mısınız ?

Landesliga Hansa grubundaki FC Türkiye bu sezon yaptığı flaş transferler ile parolayı şampiyonluk olarak belirledi. Antrenör Doğan İnam yönetimindeki takım ligde lider durumda. Bu kategoride mücadele veren Dersimspor ile Türk/Birlikspor ise ligde kalmayı hedefliyorlar. 
 
Bezirgsliga Ost grubunda Elazığspor bir üst küme olan Landesliga’yı hedefliyor Hüseyin Aydın yönetimindeki takım ligde üst sıralarda bulunuyor. FSV Geesthacht’ın hedefi ise ligde başarıyla mücadele vermek. 
 
Kreisliga 1’de Rott Weiss Başkanı Ahmet Kılıç sezon başında yaptığı kaliteli transferlerle bu sezon takımından şampiyonluk bekliyor. Dersimspor-2 de bu grubun lideri ve Rot Weiss ile ligde çekişiyorlar.  
 
2’de, geçen sezon küme düşen İnter Hamburg’un hedefi, şampiyon olup tekrar Bezirksliga’ya dönmek. 
 
4’de Fatihspor ligde istediği sonuçları alamadı. Haak- Bir ise şampiyon olup çıktığı Kreisliga’da bu sezon tutunmak için mücadele veriyor. 
 
8’de Gençlerbirliği sezon sonu şampiyon olmak istiyor, fakat olaylı Quickborn maçı onlara pahalıya mal oldu. 11. haftada 7 kişi tamamladıkları maçı kaybeden temsilcimiz, Ligin 12. haftasındaki maçta da kendi sahasında mağlup olup liderlikten indi. 
 
Kreisklasse 10. gruptaki ligin yeni takımı Zonguldakspor, bu sezon lider olarak devam ettirdiği ligi şampiyon olarak bitirmek hedefinde. 
 
Adını saymadığımız diğer kümelerdeki temsilcilerimiz ligde kendi hallerinde mücadele veriyorlar.  

– 85 bin Türkiye kökenlinin yaşadığı bu eyalette bu kadar takım fazla değil mi ? Daha güçlü takımlar etrafında birleşerek Almanya’da ses gatirebilecek seviyelere çıkılması hedeflenemez mi ?

Hamburg amatör liglerinde mücadele veren temsilcilerimiz sayı olarak bence fazla değiller. Hamburg’da en fazla Wilhelmsburg ve Harburg semtinde temsilcilerimiz bulunuyor. Wilhelmsburg semtinde 4 temsilcimiz var. FC Türkiye, Rot Weiss Wbg ile inter 2000 ve SC Sarcon var. Veddel semtinde oynayan FC Bingöl-12. Bu bölge için bence fazla değil. Harburg’da ise Dersimspor, Harburg Türkspor ve yeni kurulan Zonguldakspor var. Altona’da Örnek/Türkspor’un devamı İnter Hmburg var ve burada tek temsilcimiz. Taraftarların maçlarına fazla ilgi göstermedigi fakat yöneticilerin özveriyle çalıştığı Berlinertor semtinde Fatihspor ve Elazıgspor bulunuyor. 
 
Elazıgspor da Club Eti’nin devamı ve ligde başarılı durumdalar. Elmshorn’da ise Dostlukspor’un kapanmasıyla yanlızca Gençlerbirliği var. Finkenwerder’de Osmanbey Camii, Cranz’da ise FC Neuenfelde bulunuyor. Haak-Bir ise Oststeinbek tarafında maçlarını oynuyor. 

Dersim - HTB 027.JPG

-Maçlardaki seyirci faktörüne de biraz değinir misiniz ?

Vatandaşlarımız nedense amatör ligde oynayan takımlarımıza destek vermiyorlar. İlgisiz ve vurdumduymazlar. Kahvahanelerde okey oynuyorlar ve ayni saatte oynanan Türk takımlarının maçlarina ilgisizler. Eleştiri yaptıklari gibi maddi ve manevi destek de vermiyorlar. Bence buradaki vatandaşlarımız yerel sportif olaylara karşı duyarsızlar. 

– Bu ilgisizliğin sebepleri arasında Almanya Bundesliga ve Türkiye Süper Lig gibi daha heyecanlı maçların TV’lerden izlenme alışkanlığı da etken olabilir mi ?

Evet, çok önemli bir noktaya değindiniz. Şifreli kanallardan değişik ülke takımlarının maçlarını kahvesini içerek izleyen ve bu maçlar üzerine bahis oynayanları, Amatör futbol karşılaşmalarını da izlemek için sahalara çekmek bir hayli zor. Ancak, bu konuda kulüp yönetimlerine de büyük görevler düşüyor. Seyircileri sahaya çekebilmek için özel konseptler geliştirmek gerekir. 

cbkupa33

– Almanya’daki Türkiye Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Atatürk Kupası Futbol Turnuvası” yıllar önce kaldırıldı. Bu konudaki düşünceniz nedir ?
 
Uzun yıllar devam eden ve 2009’da kaldırılan Atatürk Kupası organizasyonunun kaldırılması bence uygun olmadı. Fakat Hamburg’da Türk kulüplerinin desteğiyle benzer yerel organizasyon her yıl 1 Mayıs’ta başarıyla devam ediyor. Ayrıca, Galatasaray Derneği’nin başlattığı ve son iki yıldır Cumhuriyet Gönüllüleri adlı oluşumla birlikte organize edilen geleneksel 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Salon Turnuvası da başarılı bir şekilde devam ediyor. Her iki organizasyon da büyük emeklerle ve çok sayıda takımın iştirakiyle gerçekleştiriliyor ve hayli ilgi görüyor.  
 
Fakat, Atatürk Kupası yeni bir statüyle Almanya’da tekrar uygulanabilir. Temsilcilerimizin oturup bir arada bu konuyu değerlendirmeleri lazım. Örneğin Kosovalılar bunu başarıyla yapıyorlar. Almanya genelinde, sezon sonunda bir araya gelip maçlarını turnuva halinde bir şehirde yapıyorlar. 

– Hamburg’da yıllar önce kurulmuş olan Türk Spor Birliği’nin bugün sadece ismi var ama pek faaliyeti yok.Bu birliği resmi bir statüye kavuşturarak canlandırmak mümkün değil mi ?

Hamburg’da çeşitli çatı dernekleri var ama kimisi yalnızca tabela derneği hüviyetinde. Bizler seneler önce İnter Kiel’in eski başkanı Ali Uzun ve Konsolosluk Spor Sorumlusu Abdullah Akar’ın destek ve önerileriyle Türk Spor Birliğini (TSB) kurduk. Son aşamaya gelindi ama resmileşemedi. O zamanlar işin içinde Atatürk Kupası yani Konsolosluk vardı ve yöneticilerimiz işi ciddiye alıyorlardı. Ayrıca diğer derneklerimiz (FB, GS, BJK,TS) bu eyaletteki Türk Kulüplerine bence engel teşkil ediyorlar. Çünkü buraya kayıtlı olan vatandaşlarımız aidat ödüyor. İkinci bir ödemeyi kulüplere yapmak istemiyor, Gönül verdigi renkler daha ağır basıyor. 
 
Esas mesele, genç kuşağımızın Spor Kulüpleri içinde aktif görevler alabilmesi ve onların spor sahalarına çekilebilmesi için bazı konseptler geliştirilmesi noktasında yatmaktadır. Bu da gerçek manada kulüplerüstü bir Spor Birliği’nin kurulmasıyla mümkün olabilir. Tabii ki devletimizin buradaki temsilcileri olan Konsolosluklarımızın da bu işe el atması şarttır. 
Alman kulüplerinin geleceğe dönük projeler uygulaması sayesinde çocuklar ve gençler de haklı olarak o kulüplere yöneliyorlar. 

DSC_0788

– Türk Spor Birliği’nin yeniden canlandırılması için sizce neler yapılabilir ?
TSB’nin canlanması için özverili bir çalışma yapmak gerekli diye düşünüyorum. Bakın Türkiye Futbol Federasyonu’nun Erdal Keser’den sonra Almanya’ya bir yetkili atamadı. Bence bu işleri bağlı bulunduğumuz konsolosluklarla beraber yapmamız lazım. Büyükelçilik tarafından bölge konsolosluklarında birer TSB kurulması gereklidir. Böylece Türk takımları arasında ilişkiler de artar. Ama buna da ödenek ayrılması gerekli diye düşünüyorum. Çalışan insanlara birşey verirsen karşılığını da alırsın. Örneğin Kuzey Almanya için Konsoloslukta Spor Bölümü (TBS) kurulmalı ve buradaki arkadaş maaşlı olmalı. 
Ve bu TSB, takımlarla diyoluğu sağlar ve hatta Türkiye’den buraya gelen takımlarımızla da ilgilenir ve Türk takımlarının da turnuvalar vasıtasıyla birbirleri arasında yakınlaşması ve bütünlüğünü sağlar.  
 
Bakın Danimarka’da oynanan milli macta, milli takımızı eskiden Hamburg’da da görev yapmış olan Başkonsolos, şimdi Büyükelçi olarak Mehmet Dönmez karşılıyor. Bu güzel bir jest ama resmi bir TSB görevlisi olsa, milli takımımız ve Avrupa’ya gelen diğer kulüp takımlarımız ile ilgilenir diye düşünüyorum.  

Hakem 04

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

21.10.2020 12:19 Uhr 10406 bestätigte Fälle in Hamburg 201 seit gestern 72 davon im Krankenhaus (+ 1 seit gestern) davon 25 auf der Intensivstation (+ 5 seit gestern) 7900...

Olaf ist zurück: Erster Trailer zum neuen Eiskönigin-Film

Elbe Express / Haber Merkezi Teaserbild: Verleih / Disney+ Die beiden "Die Eiskönigin"-Teile kann man wohl...

Akşener: İstanbul İl Başkanımız, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacak

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin il başkanı Buğra Kavuncu’nun kendisine "FETÖ'cü" diyen Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

5 YORUMLAR

  • Kamuran Başkan iyi akşamlar.. Hamburg Türk Spor Birliği senin bahsettiğin kulüpler tarafından kurulmamış, belki canlandırılmış olabilir. Galatasaray derneği 11 yıl önce kuruldu ama Türk Spor Birliği belki 30 yıl önce de vardı. Hatta benim de 1 yıl Başkanlığını yaptığım dönemde, Milli kalecimiz Özcan Arkoç’a yönetiminde teşkil edilen Hamburg Karması ile Hannover Karması , 1985 yılında karşılıklı olarak 2 maç yapmışlardı. Fakat TSB daha sonraları pek aktif olamadı. Nazım Çapa’nın Başkanlık dönemi daha sonraki yıllardadır.
   Saygılarımla..

 1. Guzel bir Interview olmus.
  Hursit abiye TSB ile ilgili yapmis oldugu yorumlara katiliyorum. Genclere yonelik daha guzel Projelerin olusmasi lazim oldugu cok dogru, böylelikle, Genclerimizi kulüplerimizde tutma imkanimiz cogalir. Bu Projelerde Türkiye 1. Ligde oynayan Takimlarimizdan destek gelmeli, yetenekler takip edilmeliki, Genclerimiz Kulüplerimize daha bagli, daha verimli olsun.
  Hursit abi calismalarinda basarilarin devamini dilerim…

  Saygiramla

 2. Kurulmus yada kurulmamis , durum tespiti su an itibari ile cok dogru, geriye degil ileriye bakmak gerek, kendimizi ( Türk kökenli spor kulüpleri) bu Ülkede muhatap olarak ciddi bir sekilde kabul ettirmek istiyorsak Birlik olmak sart bu aslinda her Platformda olmasi gerekir. Spor kulüp ve Derneklerimize bakarsak hangimizin 1000 ve üzeri üyesi var? oysa Alman amatör kulüplere bakarsak bir cogunun 2000 ve daha fazlasi üyesi var. Kendimize su soruyu samimi bir sekilde sormaliyiz.. Gercekten bir Spor Birligi istiyormuyuz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

21.10.2020 12:19 Uhr 10406 bestätigte Fälle in Hamburg 201 seit gestern 72 davon im Krankenhaus (+ 1 seit gestern) davon 25 auf der Intensivstation (+ 5 seit gestern) 7900...

Olaf ist zurück: Erster Trailer zum neuen Eiskönigin-Film

Elbe Express / Haber Merkezi Teaserbild: Verleih / Disney+ Die beiden "Die Eiskönigin"-Teile kann man wohl...

Akşener: İstanbul İl Başkanımız, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacak

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin il başkanı Buğra Kavuncu’nun kendisine "FETÖ'cü" diyen Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Alman istihbaratı WhatsApp yazışmalarını okuyabilecek

Almanya’da Bakanlar Kurulu, istihbarat servislerinin WhatsApp yazışmalarını okumasına izin veren yasa taslağını bugün görüşecek. Elbe Express / Haber Merkezi

Fratzscher: Almanya diğer ülkelerden daha başarılı değil

Alman iktisatçı Fratzscher, vaka ve ölü sayısına bakıldığında Almanya'nın koronavirüsle mücadelede diğer ülkelere göre daha başarılı olduğu algısının gerçeği yansıtmadığını söyledi.