10.7 C
Hamburg
Perşembe, Ekim 29, 2020

Galatasaray Hamburg’un Pilav Gününe yoğun ilgi

_DSC1758 (900x592)Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Galatasaray pilav gününe spor, sivil toplum ve siyaset dünyasından önemli isimler akın etti.

 Salih Kartal / ELBE EXPRESS

Hamburg’da bir çok ilklere imza atan ve adından sıkça söz ettiren Hamburg Galatasaray Derneği’nin  uzun yıllardan beri süre gelen “Pilav Günü” geleneğini Hamburg’da üyeleri ve dostları ile yaptı.

_DSC1728 (900x509)

Altona semtindeki Hamburg Türk Toplumu (TGH) binasında yapılan özel güne Hamburg Başkonsolosu Fatih Ak, Muavin konsolos Meral Akbilek Koray ve Nejat Doğançay, Hamburg senatosu milletvekillerinden Güngör Yılmaz (SPD), Kazım Abacı (SPD), TGH Başkanı Nebahat Güçlü, Hamburg Türk Kadınları Kültür Derneği (HTKKD) başkanı E.Birsen Çelik,Engelsiz Dialog Derneği ikinci Başkanı Coşkun Üresin, Hamburg Atatürkçü Düşünce derneği (HADD) Başkanı Coşkun Coştur, TGH ve HADD kurucularından Gökten Küçük, Galatasaray Hamburg Derneği kurucularından Behçet Algan‘ın yanı sıra Spor derneği temsilcilerinden Sivas Spor tarftarları derneği başkanı Ruhi Özer, Trabzonspor taftar derneği başkan yardımcısı Cevat Buyuk, BJK Hamburg birliği Başkanı Lütfü Kortağ, İnter Hamburg’dan  Himmet Keklikçi ve Avrupa‘da 1923 tiyatro oyununun hazırlıkları için gelen  Yazar ve yönetmen Utku Erşik ile beraber salonu dolduran misafirler yer aldı.

Başkan Ziya Toprak’ın kızkardeşi Beyhan Acar tarafından hazırlanan ananevi Galatasaray Pilavı beğeniyle kaşıklandı. Gayet düzenli bir ortamda geçen etkinliğin organizesinde GS. Derneği yöneticileri ile Esma Arslan başkanlığındaki Kadın Kolları Üyeleri Naz, Ayfer ve Hülya hanımlar rol aldı. Sivasspor derneği başkanı Ruhi Özer, Esma Arslan ve arkadaşlarına bir buket çiçek sundu.

Günün anlam ve önemi üzerine söz alan konuşmacılar Galatasaray Spor Klübü ve Pilav gününün tarihçesi üzerine  konuştular.

_DSC1715 (900x540)

Konuşmalardan satır başları;

Eşbaşkan Kamuran Pelek,

Değerli dostlar böyle önemli bir günde burada olarak bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ederim. Hamburg ve çevresindeki başarılı spor derneklerini kutluyorum, bu yıl Türkiye liglerinde şampiyon olan Beşiktaşı’da  kutluyorum. Mayıs ayı bizim ayımız kupamızı aldık bunun yanında Avrupada ilk defa basketbolda Avrupa ligi kupasını ülkemize getirdik. Bu pilav gününde yurt dışında yaşayanlar olarak birlik ve beraberliğimizi herkese göstermemiz gerekiyor ve görüyorum ki çok değişik çevrelerden dostlarımızı burada görmek bizi mutlu ediyor.

_DSC1721 (900x560)

Eşbaşkan Ziya Toprak,

Bu organizasyonda emeği geçen bu seviyeye getiren arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim. Ben Galatasaray pilavı üzerine kısaca şunları söylemek istiyorum. Daha detaylı bilgileri Galatasaray kongre üyemiz Nejat bey anlatacak. Galatasaray pilavı 1934 yılında Galatasaraylılar tarafından gündeme sunulup her yıl geleneksel hale getirilip bu günlere kadar gelen toplumun her kesimini içine alan pirincin  tanelerinden bir bütün oluşturma maksadıyla dostluk kardeşliğin sohbetin bol olduğu bir birlerini anımsayacağı geleneksel gün olarak belirlemişler ve 1935’de itibaren resmi olarak pilav günü yapılıyor. Biz de aralıklı olarak yapıyorduk ama artık aralıksız olarak yapacağız.

_DSC1734 (900x509)

Muavin konsolos Nejat Doğançay,

“Bir pilav gününde daha sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Öncelikle Türkiye kupasını kazanmış olmamız nedeniyle bu kupanın hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Elbette kutlanacak bir takımımız daha var, buk sene bileklerinin hakkıyla şampiyonluğu kazandılar ben BJK takımını şampiyonluğunu bu vesile ile kutluyorum.” diye sözlerine başlayan Doğançay, Galatasaray klübünün kurulması ve amacı hakkında bilgiler verdikten sonra pilav gününün başlaması ve nasıl gelenek haline geldiğini şöyle anlattı: “1870’lerde yapılan idman bayramında başarılı sporculara çeşitli ödüller verilmiştir. Yarışmaların sonunda öğrencilere kuzulu pilav verilir. Bu da sonraki yıllarda bir başka geleneğin başlangıcı olur. Galatasaray camiasında her yıl Haziran ayının ilk pazar günü pilav günü yapılması ve pilav gününde Galatasaray pilavı sunulması Galatasaraylılar Derneğinin 1930’lu yıllarda almış olduğu bir dizi kararlar sonucu doğmuştur. Bütün Galatasaraylıların buluşabileceği bir ziyafet tertibine karar verilmiş ve gelenek haline gelen pilav günü ilk 1 Haziran 1934 tarihinde yapılmıştır.” dedi.

_DSC1736 (900x509)

T.C. Hamburg Başkonsolosu Fatih Ak,

“Bugün buraya sohlet etmek için geldik ama bugünün bir başka önemi var. Maalesef Solingen‘de 23 yıl önce meydana gelen faciada hayatını kaybeden 5 vatandaşımızı 23’üncü yılında saygıyla anıyorum Allah rahmet eylesin diliyorum. Bu acı olayları hatırlamamızda kafamızın bir kenarına not etmemizde her zaman fayda var. Biliyorsunuz Möln’de benzer bir olayda 3 vatandaşımızı kaybettik. Bu olayların özellikle son iki yıl içerisinde Almanya’da yabancılara yönelik saldırıların arttığı bir dönemde hatırlanması anılması zihinlerde canlı tutulması önemli. Geçtiğimiz yıl camiilere yönelik 80’in üzerinde saldırı yapıldı. Mülteci yurtlarına yapılan saldırıların  sayısını ise ben bilmiyorum. Dolayısıyla Solingen’de , Möln’deki kafa yapısı, anlayış hala bu ülkede canlıdır. Bunu hiç bir zaman unutmayacağız. Bu korku ve endişe ile yaşayacağımız anlamına gelmez topluma en iyi şekilde uyum sağlayarak önümüze bakacağız. Ben bu üzücü olayıda hatırlatma ihtiyacı hissettim.

Galatasarı tebrik ediyoruz Türkiye kupasını aldığı için, Beşiktaşı tebrik diyoruz çünkü bu sene çok iyi mücadele gösterdi maçlarını keyifle izledim. Ayrıca Hamburg’daki amatör takımlarımızıda kutluyorum. İnşallah daha iyi yerlere gelecektir. Biz elimizden gelen desteği kendilerine vermeye devam edeceğiz.”

_DSC1740 (900x509)

TGH Başkanı Nebahat Güçlü,

“Galatasaraylılar derneğini kutlamak istiyorum her sene çok çaba göstererek böylesi bir günü bize yaşatıyorlar. Burada verilen mesaj çok önemlidir. Siyasi konjuktürde birlik bereberlik mesajı çok önemli bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz spor derneklerinin aşağı yukarı aynı sorunları var buk sorunla hakkında konuşmak üzere karar mekanizmalarında ki kişiler ile görüşmek üzere bir toplantı tertipledik.21 Haziran da saat 18:00’de spordan sorumlu müsteşar Dr. Andreas Dressel’i (SPD) buraya davet ettik. Spor derneklerinin sorunlarını dinleyecek yanıt vermeye çalışacak.”

_DSC1746 (900x537)

HTKKD Başkanı E.Birsen Çelik,

„Cumhuriyet gönüllüleri hakkında konuşan Çelik,  11 Haziran’da  gösterime girecek olan 1923 tiyatro oyunu üzerine bilgiler verdi. Utku Erişik tarafından yazılan ve oyuncuların hepsinin Hamburg da doğmuş Türkiye kökenli gençlerin oynayacağı oyunun büyük destekçilerinden olan Galatasaray Hamburg yönetimine teşekkür etti.

1923 Oyununu anlatan Çelik, Galatasaray lisesinin kurtuluş savaşı sırasında  ki karanlık günlerde yapmış olduğu fedekarlıklardan yola çıkarak o zorlu günleri anlatan oyunu izlemeye Alman’yanın çeşitli yerlerinden gelecekler sizde Hamburg’un neresindeyseniz oradan eşinizle dostunuzla özelliklede çocuklarını ile geliniz çağrısında bulundu.“

“Pilav Günü” Galatasaray Hamburg derneğinin kurucularından Behçet Algan ve Başkonsolos Fatih Ak’ın ilk olarak pilav alması ile başlayan pilav servisi samimi bir sohbet ortamı ile amacına ulaştı.

İŞTE GALATASARAY PİLAVI

Galatasaray pilavı, bir birlik, bir beraberlik simgesidir. Düşünüyoruz… Gerçekten de bireylerin kendi kişiliklerini koruyarak bir bütün içinde, pirinç tanecikleri gibi kenetlenmelerini “Pilav” dan daha iyi ne simgeleyebilir. Galatasaraylılar, hem okula, hem de birbirlerine bağlılık örneği olarak pilav geleneğini sürdürürler. Eski ve yeni kuşaklar, her yıl haziran ayının ilk pazar günü okullarda ya da bulundukları yerde bir araya gelerek, ananevi pilavlarını yerler. Bu, pişirdikten sonra rengi pembeye çalan kuzu etli pilavdır.

Ünlü yazarlarımızdan ULUNAY, zarif kalemiyle, Ahmet RASİ’nin “Çorba” kasidesinden esinlenerek bir “pilavname” yazıyor:

 

    “Kana kuvvet. göze fer, batna ciladır bu pilav,

    Rüha canbahş-ı safa, cü’a devadır bu pilav

    Ne kadar tok dahi olsan yine iştahla yenir,

    Ol sebebden bu kadar mehdesezadır bu pilav.”

Galatasaray Pilavının Tarifi:

    Malzeme: (Miktarlar adam başı hesabı iledir)

    80 gr. pilavlık pirinç

    300 gr. et

    7 gr. kuş üzümü

    7 gr. dolmalık fıstık

    25 gr. margarin yağı

    yeteri kadar karabiber, soğan, ciğer, salça, tuz


FOTOĞRAF GALERİSİ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fransa’daki, “Radikal İslamcı” Türkiye’den sığınma istedi!

Fransa’da lise öğretmeni Samuel Paty'nin başı kesilerek öldürülmesinin ardından ülkede radikal hareketlere yönelik başlatılan geniş çaplı operasyonlarda başkent Paris’te “BarakaCity” adlı kuruluşun,...

İktidar yasakladı ama halkın Cumhuriyet coşkusunu engelleyemedi!

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşiyle kurulan Cumhuriyetin 97. yıldönümünde tüm yurtta etkinlikler düzenleniyor. Hükümetin salgın gerekçesiyle yasaklama girişimine karşın...

Kılıçdaroğlu:”Bir tarafta askıda ekmek var bir tarafta 50 bin dolarlık çanta…”

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Fransız mallarına boykot çağrısı sonrası çıkan çanta polemiği sürüyor. Kılıçdaroğlu, Emine Erdoğan'ın 50 bin dolarlık...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Fransa’daki, “Radikal İslamcı” Türkiye’den sığınma istedi!

Fransa’da lise öğretmeni Samuel Paty'nin başı kesilerek öldürülmesinin ardından ülkede radikal hareketlere yönelik başlatılan geniş çaplı operasyonlarda başkent Paris’te “BarakaCity” adlı kuruluşun,...

İktidar yasakladı ama halkın Cumhuriyet coşkusunu engelleyemedi!

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşiyle kurulan Cumhuriyetin 97. yıldönümünde tüm yurtta etkinlikler düzenleniyor. Hükümetin salgın gerekçesiyle yasaklama girişimine karşın...

Kılıçdaroğlu:”Bir tarafta askıda ekmek var bir tarafta 50 bin dolarlık çanta…”

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Fransız mallarına boykot çağrısı sonrası çıkan çanta polemiği sürüyor. Kılıçdaroğlu, Emine Erdoğan'ın 50 bin dolarlık...

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

29.10.2020 12:23 Uhr Aktuelle neue Fälle mit positiver COVID-19-Infektion 12946 bestätigte Fälle in Hamburg 390 seit gestern 148 davon im Krankenhaus (- 1 seit gestern) davon 36 auf der...

SPD-Fraktion in Eimsbüttel fordert Vorkaufsrechte, um Spekulationen zu bremsen

Elbe Express / Haber Merkezi Teaserbild: Shutterstock.com In Eimsbüttel sollen sich...