10.7 C
Hamburg
Perşembe, Ekim 29, 2020

El Ele Derneği’nin Basın Toplantısı’nda Havanda Su Dövüldü

DSC06888Hamburg El Ele Derneği yönetiminin eski başkan Ali Akdemir’le ilgili olarak düzenlediği ikinci Basın Toplantısı’ında tam bir kargaşa yaşandı. Resmi görevlilerin açıklama yapması protestolarla önlendi.

Mehmet Atak / Elbe Express
Fotograflar: Rıza Atamtürk * Kadir Taçgın

10 yıl önce Hamburg kentinde geniş bir kitlenin desteğiyle kurulan El Ele Engelliler Derneği’nde sular hiç durulmuyor. 2014 yıl Nisan ayında derneğin başkanlığınına seçilen Şenol Kaplan ve ekibinin eski başkan Ali Akdemir hakkında ortaya attıkları usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarına yönelik ikinci basın toplantısı, 40 kişinin katılımıyla Altona’daki Köz Urfa salonunda yapıldı.

DSC06889

Toplantının ayrıntılarına geçmeden önce, konuyla ilgili yaşanan gelişmelere de kısaca değinelim:

Haftalar önce, El Ele Derneği yönetimince aynı konu üzerinde Steinndam ceddesinde Avukat Mülayim Hüseyin’in bürosunda yapılan ilk basın toplantısında ortaya atılan iddialar demetini içeren 22 sayfalık bir raporun suç duyurusu ile savcılığa verildiği açıklanmıştı. İddialar konusunda yazılı açıklamalar yapan Ali Akdemir ise, kendisinin Genel Kurul’da hem yönetim hem de mali raporla aklandığını, şimdiki başkan Şenol Kaplan ile yönetici Uğur Dalga’nın dernek üyesi dahi olmadıklarını belirtmişti.

Son basın toplantısına saatler kala, hem Ali Akdemir hem de avukatı Soner Sarımehmetoğlu tarafından basın mensuplarına gönderilen yazılarda, iki tarafın avukatları arasındaki yazışma trafiğindeki aksaklıklar belirtilerek, Akdemir’in üyelikten çıkarılmasının usulsüz olduğu, yapılacak haberlerin kişilik haklarına aykırı olmaması gerektiği vurgulanıyordu.

DSC06898

BASIN TOPLANTISINA KATILAN İSİMLER

Pazar günü Saat 15.30 sıralarında başlayan basın toplantısında El Ele Derneği üyeleri ve yöneticileri, son Genel Kurul’u yöneten Süleyman Kayhan ile Divan üyesi Önder Zeybek, Betreuung 2.0 Zukunft Gestalten e.V. kurumundan Hülya Lange ile bir Alman görevli, Schleswig-Holstein’den davet edilen Psikyatrist Dr. Ali Ekber Kaya ve ekibi, toplantıyı baştan sona videoya kaydeden derneğin eski başkanı Diyap Gökduman, eski Denetleme Kurulu’ndan Saniye Doğan- Çiçek ile eski Sayman Cem Gülcüoğlu, yıllar önce benzer iddialarla resmi makamlara başvuruda bulunan Selami Aydın, Avrupa Engelliler Derneği Başkanı Cemil Çelik salonda ilk göze çarpanlardı.

DSC06892

ADI BASIN TOPLANTISI AMA İÇERİĞİ HER TELDEN PROGRAMI GİBİ

Toplantıyı kısa bir konuşmayla açan El Ele Derneği Başkanı Şenol Kaplan, “Şimdi sizlere bir hikayemiz var” diyerek, sözü divandaki genç kıza verdi. Okunan yazı metni, Hamburg Haber adlı internet sitesinde Ali Akdemir hakkında yayınlanan “Robin Hood da Hırsızdı” başlıklı yazıydı. Ama nedense okunan bu metnin o gazetede çıkan bir haber olduğu açıklanmadı. Bir basın mensubunun bu tutuma itiraz etmesi üzerine konuya açıklık getirildi. Okunan bu hikaye, toplantının akışı konusunda bir olumsuzluk işaretiydi.

DSC06909

Bir önceki toplantıda Ali Akdemir hakkında ortaya atılan benzer iddiaları bu defa da sıralayan ve konunun adli mercilere intikal ettirildiğini belirten Başkan Şenol Kaplan, sözü kendisinin üye olmadığı iddiasına getirdiğinde, arka taraftan bir kadının ayağa kalkarak, yüksek bir ses tonuyla “Sen üye değilsin.. Yalnızca oğlunun üyelik parasını ödüyorsun.İşte belgeler burada !” deyip, elindeki bir tomar yazılı kağıdı işaret etti.

Bir anda bütün gözler o tarafa yöneldi. “Sen kimsin ? Sen üye ve yönetici bile değilken, derneğin bu belgeleri sende ne arıyor ? “ şeklindeki sorulara muhatap olan genç kadının Özlem Çakır olduğu görüldü. Kendisinin kanser konusunda çalışmalara katıldığını belirten Özlem Çakır, belgeleri nereden temin ettiği konusunda bilgi vermedi. Çakır’ın bu belgeleri, bir spor derneğinin yönetiminde birlikte çalıştığı Ali Akdemir’den edindiği iddiaları dile getirildi.

DSC06905

Şenol Kaplan ise üyeliğinin devam ettiğini açıkladı. Aynı konuda itham edilen Uğur Dalga da, kendisinin üye olmadığı yolunda Ali Akdemir tarafından ortaya atılan iddianın saçma olduğunu belirtti. (NOT: Üye olmadıkları ileri sürülen Uğur Dalga, daha önceki Ali Akdemir döneminde Yönetim Kurulu üyesi idi. Ayrıca Şenol Kaplan resmen üye değilse, son Genel Kurul’da Ali Akdemir bu durumu niçin açıklamayıp, Başkan seçilmesine göz yumdu ?)

DSC06907

SESİ GÜR ÇIKAN KONUŞUR

Adı Basın Toplantısı olmasına rağmen basın mensuplarına doğru dürüst söz bile verilmeyen toplantıda, ayağa kalkıp sesi gür çıkanlar konuşma fırsatı buluyordu. Bazı konuşmacılar ise, yoğun tepkiler karşısında sözlerini yarıda kesmek zorunda kalıyorlardı. Mesela, son zamanlarda adı sıkça telaffuz edilen Zeyno’yu 20 yıldır tanıdığını, son zamanlarda Zeyno’nun çok değiştiğini, Ali Akdemir’in Zeyno için kendilerinden para istediğini ama vermediklerini, bunun üzerine de Zeyno’nun bilinmeyen bir yere götürüldüğünü söyleyen Betreuung kurumu çalışanı Hülya Lange, arka sıralarda oturan kimi engelli kadınların koro halindeki tepkileriyle karşılaşınca, konuşmasını tamamlamadan yerine oturmak zorunda kaldı.Bazı engelli üyeler ise, yeni yönetimin kendileriyle ilgilenmediklerini ifade ettiler.

Rickling kentindeki Psikiyatri merkezinde görev yapan Dr. Ali Ekber Kaya, düzensiz bir şekilde ve bağırmalar çağırmalarla devam eden toplantıdan arkadaşlarıyla birlikte erken ayrılmayı tercih etti.
DSC06940
SANİYE DOĞAN VE CEM GÜLCÜOĞLU’NUN GÖRÜŞLERİ

Denetleme Kurulu esli üyesi Saniye Doğan, “Niçin denetleme yapılmadı” sorusuna şu sözlerle açıklık getirdi: “Derneğin hesaplarını denetlemek için Başkan Ali Akdemir’le 3 defa randevu yaptık ama üçüne de gelmedi. Daha sonra da sağlık sorunlarım sebebiyle bu görevden çekildiğimi Başkan Akdemir’e bildirdim. Tabii ki derneğin hesapları açıklığa kavuşturulmalıdır..”

Geçmiş dönemde derneğin saymanı olan Cem Gülcüoğlu ise, yapılan bazı harcamalar hakkında bilgiler verdikten sonra, dernekle ilgili dosyaların avukatta olduğunu söyledi.

DSC06945

DİVAN BAŞKANI SÜLEYMAN KAYHAN “MALİ RAPOR OYLANMADI !”

El Ele Derneği’nin son Genel Kurul toplantısını yöneten Süleyman Kayhan ile Divan heyetinden Önder Zeybek, Ali Akdemir’in “Ben kongrede mali konuda da aklandım” şeklindeki açıklamasının doğru olmadığını belirttiler. Divan Başkanı Süleyman Kayhan, “Son Genel Kurul’da Muhasebe Raporu divana sunulmadığından ve hesaplar konusundaki bazı itirazlar yüzünden bu konuda bir oylama yapılmamıştır ve bu rapor, daha sonra Ali Akdemir ile yeni yönetim arasında incelenmek üzere Genel Kurul’da oylanmamıştır. Bu durum imzalı tutanakla da tesbit edilmiştir.” dedi. Bu ifadeler Önder Zeybek tarafından da onaylandı.

DSC06911

BAŞKAN ŞENOL KAPLAN “DERNEĞİMİZİN BÜYÜK MADDİ KAYBI VAR !”

Derneğin banka hesaplarından Ali Akdemir tarafında çeşitli harcamalar için çekilen paraların bir dökümünü yapan Başkan Şenol Kaplan, yapılan yolsuzluk ve usulsüzlükler konusunda savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, ayrıca da maddi zararların karşılanması için de yerel mahkemeye müracaat edildiğini, kayıp para miktarının onbinlerce Euro olduğunu söyledi. Toplantının sonunda katılımcılara Köz Urfa’nın imal ettiği pide çeşitleri ikram edildi.

Şimdi gözler Savcılık ve Mahkemeden çıkacak karara çevrilmiş bulunuyor. Ali Akdemir ise, kişilik haklarına yönelik açıklamaları sebebiyle El Ele Derneği yönetimine karşı hukuki yollara başvuracağını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fransa’daki, “Radikal İslamcı” Türkiye’den sığınma istedi!

Fransa’da lise öğretmeni Samuel Paty'nin başı kesilerek öldürülmesinin ardından ülkede radikal hareketlere yönelik başlatılan geniş çaplı operasyonlarda başkent Paris’te “BarakaCity” adlı kuruluşun,...

İktidar yasakladı ama halkın Cumhuriyet coşkusunu engelleyemedi!

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşiyle kurulan Cumhuriyetin 97. yıldönümünde tüm yurtta etkinlikler düzenleniyor. Hükümetin salgın gerekçesiyle yasaklama girişimine karşın...

Kılıçdaroğlu:”Bir tarafta askıda ekmek var bir tarafta 50 bin dolarlık çanta…”

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Fransız mallarına boykot çağrısı sonrası çıkan çanta polemiği sürüyor. Kılıçdaroğlu, Emine Erdoğan'ın 50 bin dolarlık...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Fransa’daki, “Radikal İslamcı” Türkiye’den sığınma istedi!

Fransa’da lise öğretmeni Samuel Paty'nin başı kesilerek öldürülmesinin ardından ülkede radikal hareketlere yönelik başlatılan geniş çaplı operasyonlarda başkent Paris’te “BarakaCity” adlı kuruluşun,...

İktidar yasakladı ama halkın Cumhuriyet coşkusunu engelleyemedi!

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşiyle kurulan Cumhuriyetin 97. yıldönümünde tüm yurtta etkinlikler düzenleniyor. Hükümetin salgın gerekçesiyle yasaklama girişimine karşın...

Kılıçdaroğlu:”Bir tarafta askıda ekmek var bir tarafta 50 bin dolarlık çanta…”

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Fransız mallarına boykot çağrısı sonrası çıkan çanta polemiği sürüyor. Kılıçdaroğlu, Emine Erdoğan'ın 50 bin dolarlık...

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

29.10.2020 12:23 Uhr Aktuelle neue Fälle mit positiver COVID-19-Infektion 12946 bestätigte Fälle in Hamburg 390 seit gestern 148 davon im Krankenhaus (- 1 seit gestern) davon 36 auf der...

SPD-Fraktion in Eimsbüttel fordert Vorkaufsrechte, um Spekulationen zu bremsen

Elbe Express / Haber Merkezi Teaserbild: Shutterstock.com In Eimsbüttel sollen sich...