13.5 C
Hamburg
Çarşamba, Eylül 30, 2020

CHP Hamburg, Sivil Toplum ile buluştu: “Dokunulmazlıkların kaldırılmasına büyük tepki!

20160520_220929CHP Hamburg ve Schleswig- Holstein Birliği’nin sivil toplum kuruluş temsilcileri ile düzenlediği toplantıda, 138 Mlletvekilinin topluca dokunulmazlıklarının kaldırılması oylamasında CHP’nin de “Evet” demesi kınandı.

HABER-YORUM: Mehmet ATAK

Almanya’nın Hamburg kentinde CHP Hamburg ve Schleswig-Holstein Birliği’nce düzenlenen ve bölgedeki sivil toplum kuruluş temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirilen “Danışma” toplantısında, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Ankara’da uğradığı yumurtalı saldırı ve Antalya’daki protesto eylemi ile Dokunulmazlıkları kaldırılması olayı gündeme damgasını vurdu. Birlik Başkanı Erkan Erçin, Kılıçdaroğlu’nun saldırıya uğraması karşısında duydukları üzüntüyü belirterek oturumu açtı.

IMG_1107

Jenfeld-Haus salonununda STK temsilcileri ile politik çevrelerden  60 kişinin iştirak ettiği toplantı, katılımcıların siyasete bakış açılarını dinleyip tartışmak ve durumu bir rapor haline getirerek değerlendirdikten sonra Genel Merkez’e de sunmak amacını taşıyordu. CHP Birliği yönetiminin tam kadro hazır bulunduğu 3 saatlik etkinlikte, oturumu Başkan Erkan Erçin yönetti.

IMG_1120

AKP’den 27, CHP’den 51, MHP’den 9, HDP’den 50 ve Bağımsız 1 olmak üzere, Türk demokrasi tarihinde görülmemiş bir şekilde toplam 130 milletvekilinin dokunulmazlığının TBMM’de 376 oyla kaldırıldığı oturumda CHP’nin de teklife destek vermesi, toplantıdaki konuşmacıların fikir birliği etmişcesine genel kınama noktasıydı. Az sayıda konuşmacı ise, CHP’nin bu taktiksel tutumla, ülkeyi referandum kargaşasından kurtardığına parmak bastı.

IMG_1101

TOPLANTIYA İŞTİRAK EDENLER

Meclis’te 130 Milletvekili’nin dokunulmazlıklarının kaldırılması, Kılıçdaroğlu’nun yumurtalı saldırıya uğraması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize’de yine muhalefete yüklenmesi gündemiyle denk gelen bir günde yapılan Hamburg’daki CHP Birliği toplantısına iştirak ettiği gözlenen bazı isimler şunlardı:

Türk kökenli siyasetçiler Güngör Yılmaz, Kazım Abacı, Ali Şimşek, Bayram İnan ve Behçet Algan.. 12 Sivil Toplum Kuruluşu ve iş dünyasından Şeref Arslan, Binali Demir, Mevlane Çamur, Cengiz yağlı, Coşkun Coştur, Murat Arslan,  Erkan Erçin, Erol Buldak, Celal Cengiz, Cem Suveren, Adil Dişli, Dr. Filiz Erkişi, Fikret Dişçi, Dr. Yaşar Aydın, Kamuran Pelek, Önder Zeybek, Durmuş Erkişi, Süleyman Kayhan, Ali Akdemir, Tekin Kara, Abdullah Yılmaz, Abdullah Varol, Orhan Özgür, Baykal Arslanboğa, Dr. Halil İbrahim Boyalı, Ali Rıza Al, Ali Baran, Aytül Kılıç, Tuncay Şimşek…

IMG_1091

KONUŞMACILARDAN ÖZET BÖLÜMLER

Başkan Erkan Erçin: “Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’ya yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz. Baskılara asla boyun eğmeyeceğiz. Salondaki STK temsilcileri, politikacılar ve medya mensuplarına teşekkür ediyorum. İleriki dönemde daha geniş katılımla ve değişik konularla toplantılar düzenleyeceğiz”

IMG_1094

Ali Rıza Al: ” Bölgemizde CHP Birliği çevresini dar bir bölgeden çıkarıp, daha da genişletmeliyiz.”

zasar

Dr. Yaşar Aydın: “Değişim aşamasındaki CHP, bazı hatalar da yapıyor. Avrupa’da şansı büyük olan CHP’nin Sosyal Demokrat, Laik ve daha Sol çevrelerle dirsek temasına geçmesi gerekir. Yüzde 65/35 havuzundaki dengesizlik giderilmelidir.”

IMG_1128

Ali Baran: ” Bu tür toplantılarda Türkiye’den ziyade Almanya’daki yerel konular gündeme getirilmelidir.”

IMG_1133

Ali Şimşek: “138 Milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması konusu gündemde iken, AKP’ye destek veren CHP hakkında eleştiriler de ortaya konulmalıdır. Erdoğan’a yolu Baykal açmıştır.”

IMG_1137

Bayram İnan: ” Dokunulmazlıklar konusunda CHP’nin tavrına karşı üzüntülerimiz dile getirilmelidir. Parti yetkilileri, emeğe saygı gösterip, yurt dışı teşkilatlkarının sesine kulak vermelidir ve hergün karar değiştirmemelidir.”

IMG_1142

Kazım Abacı: “CHP Dokunulmazlıklar için tutarlı bir çizgide olsaydı, tarihe geçerdi. Nazi dönemi Almanya’sında sessiz kalanların akıbeti unutulmamalıdır.”

IMG_1143

Murat Arslan : ” Mecliste çok kötü bir örnek ortaya koyan CHP, süratle sokağa inmelidir Bedel ödemeden bir yere varılamaz.”

IMG_1148

Coşkun Coştur: “AKP, HDP’yi kendi ihtiyaçları doğrultusunda ara seçimler için kullandı. CHP, İbrahim Kaypakkaya’ın mezarınada gidiyor bir başka tarafta Mustafa Kemal’in askerleriyiz diye slogan atıyor. Her tarafa şerbet dağıtan CHP’nin ciddi zafiyeti var.

IMG_1150

Cengiz Yağlı : ” Birikimlerimizi bir çözüm yolunda kullanmalıyız. AKP burda derinden örgütlendi, biz baktık. Eteğimizdeki taşları dökelim, komisyonlar kurarak projeler geliştirelim.”

IMG_1152

Behçet Algan : ” Türkiye’de bir Aydınlık- Karanlık mücadelesi var. Dokunulmazlıklar olayı, Faşizmin ayak sesleridir. Buna meydan vermeyelim, daha çok örgütlenip, her konuda tazyik ortaya koyalım.”

IMG_1157

Aytül Kılıç: ” CHP bugün yanlış yaptı ama öte yandan da referandumu engellemiş oldu. Dokunulmazlık dosyalarında trafik suçları bile var.”

IMG_1158

Nurali Demir : “CHP 2 yıl öncesine kadar Alevi kesiminin kalbinde taht kurmuştu. Kürt, Alevi ve Sol sorunları karşısında CHP programlar geliştirmeli, ötekileştirmeyi bir tarafa bırakmalıdır.”

IMG_1095

Kamuran Pelek :” CHP yurt dışındaki insanlara ne veriyor ? Avrupa’da nedense hep  CHP ile Aleviler özdeşleştiriliyor. Eski devrimciler de devreye sokulmalı, yeni projeler üretilmelidir.”

IMG_1164

Tuncay Şimşek: “İnsanlarımızın özgüveni kırıldı. Terör olayları karşısında ülkemizin batısında yaşayan kesimin nedense karşıt eylemleri pek yok. Erdoğan, bu kutuplaşmalardan hiç rahatsız olmuyor.”

chp3

Durmuş Erkişi : ” Buradaki enerjimizi, CHP’yi nasıl daha güçlü yaparız düşüncesine harcayalım.”

IMG_1167

Baykal Arslanboğa : “Diktatörlüğe karşı yan yana gelmek için, ideolojik görüş farklılıklarına bakılmamalıdır. Alevilere en çok Sünni kesim ve demokratlar sahip çıkmalıdır. Kılıçdaroğlu’nun AB ve ABD ile yakınlaşmasından en çok Erdoğan rahatsız olacaktır.”

IMG_1169

Güngör Yılmaz : ” Ben sosyal demokrattan ziyade bir demokratım söylemi daha uygundur. Kadınlar da toplumsal konularda aktif rol almalıdırlar.”

IMG_1174

Ali Akdemir : ” CHP’yi eleştirmekten ziyade, ülkedeki anti demokratik güçlere karşı neler yapılabileceğini tartışmalıyız.”

IMG_1176

Orhan Özgür : “Son seçimlerde CHP’nin Almanya’da 3. olması çok üzücüdür. Örgütü güçlendirerek, şarita ve diktatörlüğe giden yolda cesaretle mücadele vermeliyiz.”

IMG_1184

Süleyman Kayhan: “Ayrımcılık yapmak, Türk insanına hakarettir. Suudi Arabistan ve Katar’ın paraları ile ülke idare ediliyor.”

IMG_1192

Dr. Halil İbrahim Boyalı: “Şu ortamda CHP’den kahramanlık beklemek saflık olur. Türkiye’nin uluslararası arenada yeri belli iken  ve komşularımızla sorun yaşanırken, AKP ve RTE’nin nasıl yükseldiği iyi araştırılmalıdır.”

IMG_1194

Filiz Erkişi : “Ülkeler, orada yaşayan insanların istekleri doğrultusunda yönetilir. CHP sahillerden, AKP de kırsal kesimden oy alıyor. Çare birlik ve bütünleşmedir.”

IMG_1114

ŞİMDİ NE OLACAK ?

CHP Birliği toplantısında konuşulanları çok özet olarak yukarıda anlatmağa çalıştık. Dokunulmazlıklar konusu üçte iki çoğunluğun oyları ile  meclisten geçti. AKP’nin hedefinde en az 29 milletvekilliğin boşalması halinde bir “Ara Seçim” formülüyle bu yerlerde seçimi toptan kazanmak ve Başkanlık yolunda mecliste önemli bir çoğunluğu elde etmek formülü olduğu öne sürülüyor.

Dokunulmazlık konusu görünürde Referamdum’a gitmeden mecliste kabul edildi ama, bakalım Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yasayı onaylayacak mı yoksa yetkisi dahilinde Referandum’u mu işaret edecek ? Veya bu referanduma Başkanlık konusu da mı eklenerek, bir oylama ile hem Dokunulmazlıklar hem de Başkanlık sistemi sandığa yansıyacak ?

Önümüzdeki dönemde hayli sürprizlere tanık olmaya hazır olalım.

FOTOĞRAF GALERİSİ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

29.09.2020 14:25 Uhr 7836 bestätigte Fälle in Hamburg 87 seit gestern 33 davon im Krankenhaus (+ 1 seit gestern) davon 13 auf der Intensivstation (+1 seit gestern) 6500 Menschen...

AZARBEYCAN´I BIRAK EKONOMİYE BAK!

Evet, bazıları diyecekler ki, ne yani kardeş Azarbeycan`ın yanında olmayalım mı? Tabi ki olalım, fakat Azarbeycan ile...

Zoll geht erneut gegen Schwarzarbeit vor: Zwei Festnahmen

Bereits am 24.09.2020 haben rund 20 Beschäftigte des Hauptzollamts Hamburg zwei Personen in deren Hamburger Privaträumlichkeiten festgenommen. Die Festnahme erfolgte in enger...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

29.09.2020 14:25 Uhr 7836 bestätigte Fälle in Hamburg 87 seit gestern 33 davon im Krankenhaus (+ 1 seit gestern) davon 13 auf der Intensivstation (+1 seit gestern) 6500 Menschen...

AZARBEYCAN´I BIRAK EKONOMİYE BAK!

Evet, bazıları diyecekler ki, ne yani kardeş Azarbeycan`ın yanında olmayalım mı? Tabi ki olalım, fakat Azarbeycan ile...

Zoll geht erneut gegen Schwarzarbeit vor: Zwei Festnahmen

Bereits am 24.09.2020 haben rund 20 Beschäftigte des Hauptzollamts Hamburg zwei Personen in deren Hamburger Privaträumlichkeiten festgenommen. Die Festnahme erfolgte in enger...

EKRAN KARARTMAK

21. yüzyılda geldiğimiz nokta, Televizyon ekranlarını kapatmak oldu.  RÜTÜK denen bir kurum var, kurumun...

Repräsentative COVID-19-Studie in sieben Ländern: Die Sorge der Menschen wächst, die Sorglosigkeit aber auch

Während die Sorgen um die eigene Gesundheit mit dem erneuten Anstieg der Infektionszahlen derzeit wieder größer werden,...