15.8 C
Hamburg
Çarşamba, Eylül 30, 2020

ASKLEPİOS HARBURG HASTAHANESİ’NİN GÜLEN YÜZÜ: ALEV GÜRBALKAN

Asklepios Harburg Hastanesinde Uyumdan Sorumlu Alev Gürbalkan, Elbe Express’e konuştu.

ALİ AKDEMİR/ÖZEL RÖPORTAJ

Foto: Elbe Express

ASKLEPİOS KLİNİK HAMBURG GMBH‘DAN ÖRNEK ADIM

Almanya’da bir süreden beri sağlık ve yaşlı bakım sektöründeki personel bulamama sıkıntısı yaşanıyor. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre şu anda Almanya’da 2,9 milyon insan bakıma muhtaç durumda. Nüfus araştırmacıları bu sayının 2050 yılına kadar iki katını aşacağını tahmin ediyorlar. Yaşlı ve hasta insanların bakımı için Almanya’nın daha fazla bakıcıya ihtiyaç var. Buna karşın bakıcılık alanında iyi eğitim görmüş uzman eleman sayısı çok yetersiz. Huzur evleri ve hastanelerde yeterli sayıda personel yok! Yetişmiş eleman sıkıntısı yaşanıyor ve çalışanların aşırı yoğunluğu gündemde. Bu konuda Sağlık, Çalışma ve Aile Bakanlıkları, 2019 yılından itibaren bakım evlerinde açılacak yaklaşık 13.000 yeni kadroyu finanse edecekler. Yeterince kişinin işe başvurması için çalışma koşulları da daha cazip kılınacak.

Hamburg’da 14,500 fazla çalışana sahip olan Asklepios Klinik bünyesinde sağlık ve bakım sektöründe yaşanan kalifiyeli eleman açığını karşılamak üzere bir takım adımlar attı.

Bu anlamda 50 binden fazla göçmen ve mültecinin yaşadığı Harburg’taki hastahanesine uyum sorumlusu olarak Alev Gürbalkan’ı işe aldı. Ayrıca yurt dışından şartları yerine getiren kalifiyeli sağlık personeli alımlarına ve yeni işe başlıyacak kişileri tavsiye eden çalışanlarına 2000 Euro’ya  kadar varan  prim vermeye başladı.

2017 yılının nisan ayı başından itibaren Hamburg’un güneyinde olan Harburg  Asklepios hastahanesinde uyumdan sorumlu kişi  olarak göreve  başlayan Alev Gürbalkan,  başarılı çalışmalarıyla Alman basınının da gündemine oturdu.

Başta tanınmış günlük Hamburger Abendlatt gazetesi olmak üzere bir çok Alman medyasının  yayın organında  onunla ve yapmış olduğu iş ile ilgili  haberlere rastlamak mümkün.  Ayrıca Alev  Gürbalkan, sağlık alanında uzmanlık alanı olan,  entegrasyon konusunda  düzenlenen bir çok toplantıyada konuşmacı olarak davet ediliyor.

Bu bağlamda kasım ayının 1-2 tarihleri arasında Hamburg’da Radisson Blu Hotel’de gerçekleşecek  olan 17. Sağlık Kongresinde de konuşmacı olarak katılacak.

Alev Gürbalkan  ile Harburg Asklepios hastahanesinde çalıştığı büroda  samimi bir ortamda bir görüşme gerçekleştirdik.

GÜRBALKAN GÖÇMEN KÖKENLİ SAĞLIK PERSONELİNİN  İŞE BAŞLAMASINDA  YARDIMCI OLUYOR

Yaklaşık olarak 100 kişinin üzerinde göçmen ve mülteci statüsünde bulunan  insanın  çalıştığı hastahane’ye işe alınmasında yardımcı olan Alev Gürbalkan,  Hamburg Üniversitesi işletme ve iş hukuku bölümünden mezun.  Geçmiş dönemde Alman Sendikalar Birligi DGB’de mentor, Verikom ve Hamburg Türk Toplumu’nda (TGH) çalışmış olan Almanca, İngilizce ve Türkçe bilen Gürbalkan işini severek yapan yardımsever bir kişiliğe sahip.

Almanya’da sağlık sektöründe önemli bir ihtiyaç olan sağlık ve bakım personeli açığını karşılamak  için kendisine başvuran Sırbistan, İran, Gürcistan, Türkiye, Meksika, Filipinler, Hindistan ve diğer ülkelerden yapılan başvuruları değerlendiren, onların iş, çalışma müsadeleriyle  ilgili hukuki ve sosyal sorunlarının  çözümüne yardımcı olan Alev Gürbalkan, onlara çalışmak üzere geldikleri Hamburg’ta,  Tren Garı’nda yada Hava alanı’ndan karşılayarak,   kalacakları yere refakat etmeye kadar bir çok aşamada yardımcı oluyor.

Hastahane bünyesinde düzenlenen Almanca kurslarının koordine edilmesinden, işe başlıyacak olan kişilere hesap numarası açılmasına, diplomlarının denklik işlemlerinin takip edilmesinden, işe başlıyan kişilerin çalışacakları iş bölümüne uyumuna kadar bir çok konuda  göçmen kökenli iş personeline yardımcı olan Alev Gürbalkan’ın yüzünden bir an bile tebessüm eksik olmuyor.

50 bin göçmen kökenli insanın yaşadığı Harburg’ta,   15 bin sağlık personelinin çalıştığı Kuzey Almanya’daki Asklepios Kliniğinin Harburg kolunda   görev yapan Alev Gürbalkan, meslek diploması olan ve B2 seviyesinde Almanca bilenlerin, iş başvurusu için doğrudan kendisine müracat edebileceğini belirterek,  Almanya dışından edinilen sağlık mesleği diplomalarının Almanya’da kabul görmesi için gerekli denklik ve uyum kurslarının düzenlendiğini açıklayarak,  uzman denklik işlemlerinin sağlık ve tüketiciyi koruma dairesi tarafından yapıldığına dikkat çekti.

İŞE ALINMAK İÇİN SAĞLIK DİPLOMASI VE B2 SEVİYESİNDE ALMANCA ŞART

Görüşme esnasında sık sık telefonu çalan iş başvuruları ile  ilgili gelen soruları arada cevaplandıran Alev Gürbalkan, insanları çok sevdiğini belirterek, sağlık ve bakım  mesleği için yurtdışından yapılacak başvurularda aranan temel  şartları şöyle açıkladı.

1- Herhangi bir sağlık meslek kurumundan alınmış diploma

2-  Meslek tecrübesi

3-  En az B1 seviyesinde Almanca bilgisi  ve B2 sınavı için başvuru kaydı

4-  Almanya vizesi

5-  Mesleğini  yapabilmesi için sağlığının elverişli olduğuna dair rapor

Yurt dışında edinilen hasta bakıcı diplomasının henüz denkleştirilmemiş  olması durumunda, denkleştirme tamamlanıncaya kadar başvuran kişilerin  hasta bakıcı olarak görev yapabileceğini belirten Gürbalkan,  denkleştirme için  Hamburg Sağlık Meslekleri Eğitim Merkezinde uyum kursları düzenlendiğini belirtti.

BUGÜNLERDE BİR KİTAP YAZIYORUM

Bugünlerde mesleki çalışmaları ile ilgili bilgi, birikim ve tecrübelerini içeren bir kitap yazdığını  ifade eden Gürbalkan “Ülkelerinde öğrendikleri bakım mesleğini burada icra edebilmeleri için sadece  bürokratik engelllerin aşılmasına yardımcı olmuyoruz, ayrıca  bakım mesleğini burada yapmak isteyen  göçmenlere kapılarımız açık.  Başvuru süreci ve sonrası  isterlerse ben hep onların yanındayım.  Diğer yandan  göçmen kökenli  Doktorlarında burada  çalışabilmeleri önündeki bürokratik engellerin açılmasına ve çalışma koşullarının yaratılması için birlikte çaba sarfediyoruz. Yaptığımız iş insani özellikleri içinde barıdırıyor.

İşimi seviyorum ve severek yapıyorum. Buraya gelen insanların bir çok problemi var. Dil, oturum, iş müsadesi, işe ve sosyal hayata uyum, sisteme alışma, başka bir ülkeden yakınlarından çocuklarından uzak olmaktan kaynaklanan problemler… Yaptığım  iş çok yönlü.  Ben kişilerle ilgileniyorum. Sonuçta karşımda insan var. Titiz bir çalışma yürütüyorum. İnsanlara karşı çok anlayışlı  ve hoşgörülü olmak zorundasınız.  Etik bir çalışmayı,  buıradaki sistemi anlatarak yapmak zorundayım.  An geliyor zorluklardan, sıkıntılardan bunalan kişileri sakinleştirip, onları cesaretlendirip, motivasyonunu sağlıyorum.  Üzerimde ağır bir yük var. İnsanlara bir psikolog gibi yaklaşıyorum.

Gelenlere hoşgeldin kültürünü veriyorum. Farklı sorunlara, kültür farklılıklarını, problemlerin nasıl çözümleceğini  ögretiyorum” dedi.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

30.09.2020 17:22 Uhr Bund-Länder-Beschluss Bei kritischen Infektionszahlen: Beschränkung von Feiern im öffentlichen Raum auf max. 50 Personen, in privaten Räumen auf 25 Personen. Beschränkung von Feiern im öffentlichen Raum...

Almanya’da ‘Göçmenleri gaz odalarına atabiliriz’ diyen eski AfD sözcüsü partiden ihraç edildi

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD), göçmenlerin vurulabileceği ya da gaz odalarına atılabileceğini söyleyen eski sözcüsü...

2020’nin en çok değer kazanan sosyal medya şirketi belli oldu

Pinterest 2020 yılının ilk 9 aylık periyodunda hisse değeri en çok yükselen sosyal medya şirketi oldu. Elbe Express /...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

30.09.2020 17:22 Uhr Bund-Länder-Beschluss Bei kritischen Infektionszahlen: Beschränkung von Feiern im öffentlichen Raum auf max. 50 Personen, in privaten Räumen auf 25 Personen. Beschränkung von Feiern im öffentlichen Raum...

Almanya’da ‘Göçmenleri gaz odalarına atabiliriz’ diyen eski AfD sözcüsü partiden ihraç edildi

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD), göçmenlerin vurulabileceği ya da gaz odalarına atılabileceğini söyleyen eski sözcüsü...

2020’nin en çok değer kazanan sosyal medya şirketi belli oldu

Pinterest 2020 yılının ilk 9 aylık periyodunda hisse değeri en çok yükselen sosyal medya şirketi oldu. Elbe Express /...

Devlet Bahçeli’den akıl almaz Anayasa Mahkemesi açıklaması: “Yeniden yapılandırılmalı”

MHP lideri Devlet Bahçeli, bu kez Anayasa Mahkemesi çıkışı yaptı. Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin başkanlık sistemine uyumlu hale getirilmesi için yeniden yapılandırılması gerektiğini...

Corona-Folgen: Disney plant massiven Stellenabbau. 28 000 Mitarbeiter betroffen

Wie der Nachrichtensender NTV berichtet, plant der Unterhaltungskonzern einen massiven Stellenabbau als Folge der verschobenen Filmstarts, geschlossenen Parks und Absage von Produktionen....