12 C
Hamburg
Perşembe, Ekim 1, 2020

Almanya’da korona protestolarında radikalleşme endişesi

Gösteri esnasında Nazi Almanya’sından kalan Bayraklar dalgalandırıldı
Resim: Shutterstock.com

Berlin’de geçtiğimiz cumartesi koronavirüs salgını ile ilgili tedbirlere karşı gösterilere çok sayıda aşırı sağcının da katılması ve büyük bir grubun parlamentoya girme teşebbüsü Almanya’da tartışılmaya devam ediliyor.

Elbe Express / Haber Merkezi

Almanya’nın başkenti Berlin’de Cumartesi günü koronavirüse karşı alınan tedbirleri protesto için düzenlenen gösteri sırasında bir grup göstericinin, parlamento binası Reichstag’a girmeye çalışmasına ilişkin tartışmalar ve tepkiler sürüyor.

Alman Polis Sendikası (GdP) Başkan Yardımcısı Jörg Radek, Funke Medya Grubu‘na yaptığı açıklamada aşırı sağcıların, söz konusu koronavirüs tedbirlerini protesto hareketini “üstlenme” sürecinde olduğunu söyleyerek korona protestolarının “masumiyetini kaybettiğini” belirtti.

GdP Başkan Yardımcısı Radek, aşırı sağcı grupların korona protestolarında yerini sağlamlaştırdığını söyleyerek bununla İslam karşıtı Pegida grubu arasında benzerlik olduğunu kaydetti. Radek korona protestolarına katılmaya devam edeceklerin bu aşırı sağcı gruplarla beraber protesto yapmak isteyip istemediklerini düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Antisemitizm uyarısı

Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster de protesto gösterilerinde artan antisemitizm konusunda uyardı. Schuster protestoculara seslenerek, “Kimin sizinle birlikte yürüdüğünü veya kiminle beraber yürüdüğünüzü bilmeniz lazım” ifadelerini kullandı. Bild gazetesine konuşan Schuster, insanların “bu tür protestolara katıldıklarında antisemitizm argümanlarını dolaylı olarak desteklediklerini bilmeleri” gerektiğini söyledi.

Schuster koronavirüs nedeniyle, “antisemitizm komplo teorilerinin tekrar körüklendiğini” belirtti. Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Berlin’deki protestocuların hepsinin aşırı sağcı olmadığını ancak “onlarla aynı cephede yer aldıklarını” ifade etti.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz cumartesi günü Berlin’de koronavirüs salgını tedbirlerine karşı çok sayıda gösteri düzenlenmişti. “Özgürlük ve Halk Demokrasisi İçin” sloganı ile Reichstag yakınlarında düzenlenen gösteri sırasında aralarında aşırı sağcıların da bulunduğu 300 ila 400 kadar gösterici bina önündeki barikatları aşarak Reichstag’ın merdivenlerine ulaşmış, ancak polisin müdahalesi ile göstericilerin binaya girmesi engellenmişti.

Göstercilerden bazıları Alman İmparatorluğu ve Nazi Almanyası’nda kullanılan siyah, beyaz ve kırmızı renkli Prusya İmparatorluğu bayrağı açmış, polis göstericileri dağıtarak alandan uzaklaştırmıştı. Alman hükümeti, olayları “utanç verici” olarak nitelendiriyor.

Berlin polisinin verdiği bilgilere göre, gösteriler sırasında güvenliğin ve korona tedbirlerine uyulmasının sağlanması için, yaklaşık 3 bin polis memuru görev yaptı. Gösterilerde, 316 kişi gözaltına alınırken, 33 polis memuru çıkan olaylarda yaralandı.

Berlin polisi, geçen hafta korona tedbirlerine uyulmayabileceği gerekçesiyle gösterilere izin vermemiş, ancak ilgili mahkeme gösteri ve toplantı yapma hakkına işaret ederek gösterilerin düzenlenmesine onay vermişti.

Ssiyasetçilerden aşırı sağcı göstericilere sert tepki

Gösteri hakkının suistimal edilmesi

Reichstag önündeki olayları kınayan Alman hükümeti de bunu “gösteri hakkının suistimal edilmesi” olarak değerlendirdi.

Foto: Bundesregierung/Kugler

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Reichstag’ın önündeki olayların “utanç verici görüntüler” olduğunu söyledi. Gösteri özgürlüğünün suistimal edildiğini belirten Seibert, koronavirüs salgını döneminde de barışçıl gösteriler için toplanma hakkının önemli bir değer olduğunu vurguladı. Seibert, ancak hafta sonunda yaşanan olayların, “gösteri hakkının ve gösteri özgürlüğünün nasıl suistimal edildiğini” gösterdiğini kaydetti.

Alman Federal Meclisi Başkanı Wolfgang Schäuble, Almanya’da gösteri yapma hakkının da dahil olduğu temel hakların korunması gerektiğini vurgulayarak ancak bu hakkın suistimal edilmemesi gerektiğini vurguladı. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili siyasetçi Schäuble de ARD televizyonuna yaptığı açıklamada, Cumartesi günü Reichtag önünde yaşanan olayları “tiksindirici” olarak nitelendirdi. Schäuble, “Reichstag’ın sembolik öneminin herkesin farkında olması” gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Demokrasimize saldırı”

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Lars Klingbeil, Cumartesi akşamı Reichstag önünde yaşanan olayı “Demokrasimize saldırı” sözleriyle değerlendirdi. Parlamento binasının barikatlarla ve güvenlik güçleriyle çevrili bir mekân olmasını istemediğini belirten Klingbeil, parlamentonun İhtiyarlar Heyeti ve Berlin eyalet parlamentosu ile parlamento binasının nasıl daha iyi korunabileceğinin tartışılması gerektiğini söyledi ve “Ancak hafta sonu gördüğümüz görüntüler kesinlikle kabul edilebilir değil” dedi.

ARD‘ye konuşan Klingbeil, gösteriler öncesinde iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın açıklamalarına da şaşırdığını söyledi. Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın aşırı sağcıların gösterileri ele geçireceklerine dair bir işaret bulunmadığı açıklamasında bulunduğu belirten Klingbeil, aşırı sağcılığın Almanya’da artan bir sorun olduğunu vurguladı.

 

Bu haber Deutsche Welle Türkçe sitesinden kooperasyonumuz çerçevesinde orjinal olarak kopyalanmıştır. Bütün haklar Deutsche Welle Türkçe sitesine aittir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

30.09.2020 17:22 Uhr Bund-Länder-Beschluss Bei kritischen Infektionszahlen: Beschränkung von Feiern im öffentlichen Raum auf max. 50 Personen, in privaten Räumen auf 25 Personen. Beschränkung von Feiern im öffentlichen Raum...

Almanya’da ‘Göçmenleri gaz odalarına atabiliriz’ diyen eski AfD sözcüsü partiden ihraç edildi

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD), göçmenlerin vurulabileceği ya da gaz odalarına atılabileceğini söyleyen eski sözcüsü...

2020’nin en çok değer kazanan sosyal medya şirketi belli oldu

Pinterest 2020 yılının ilk 9 aylık periyodunda hisse değeri en çok yükselen sosyal medya şirketi oldu. Elbe Express /...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

30.09.2020 17:22 Uhr Bund-Länder-Beschluss Bei kritischen Infektionszahlen: Beschränkung von Feiern im öffentlichen Raum auf max. 50 Personen, in privaten Räumen auf 25 Personen. Beschränkung von Feiern im öffentlichen Raum...

Almanya’da ‘Göçmenleri gaz odalarına atabiliriz’ diyen eski AfD sözcüsü partiden ihraç edildi

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD), göçmenlerin vurulabileceği ya da gaz odalarına atılabileceğini söyleyen eski sözcüsü...

2020’nin en çok değer kazanan sosyal medya şirketi belli oldu

Pinterest 2020 yılının ilk 9 aylık periyodunda hisse değeri en çok yükselen sosyal medya şirketi oldu. Elbe Express /...

Devlet Bahçeli’den akıl almaz Anayasa Mahkemesi açıklaması: “Yeniden yapılandırılmalı”

MHP lideri Devlet Bahçeli, bu kez Anayasa Mahkemesi çıkışı yaptı. Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin başkanlık sistemine uyumlu hale getirilmesi için yeniden yapılandırılması gerektiğini...

Corona-Folgen: Disney plant massiven Stellenabbau. 28 000 Mitarbeiter betroffen

Wie der Nachrichtensender NTV berichtet, plant der Unterhaltungskonzern einen massiven Stellenabbau als Folge der verschobenen Filmstarts, geschlossenen Parks und Absage von Produktionen....