15.4 C
Hamburg
Perşembe, Ekim 22, 2020

Fuat Saka Hamburg’da Konser Verdi

Tanınmış sanatçı Fuat Saka Radyo Metro:pool FSK 93.0 organizesinde  Hamburg’un merkezinde bulunan Steindamm 45, adresindeki Polittbüro  Salonu’nda konser verdi.

ELBE EXPRESS/ALİ AKDEMİR

Karadenizli ünlü sanatçı 20 yıl yaşadığı Hamburg’da verdiği konser büyük ilgi gördü. Trabzonlu türkücü Fuat Saka (69), 12 Eylül sonrası siyasi nedenlerle geldiği ve 20 yıl yaşadığı Hamburg’da verdiği konserde zaman zaman duygulu anlar yaşandı.  Dinleyiciler arasında Hamburg’da yaşadığı dönemden tanıdığı onlarca arkadaşı ve müzisyeninde bulunduğu konserde Fuat Saka duygulu anlar yaşadı. 

Konser esnasında yaptığı konuşmada, Hamburg’da birçok dost edindiğini ve sayısızca beste yaptığını söyleyen Saka, bu nedenle Hamburg’un yaşamında çok önemli yer tuttuğunu belirterek, “Hamburg’da konser vermek benim için apayrı bir duygu” dedi. 

Etkileyici bir performansla dinleyicileri büyüleyen Fuat Saka, yeni bestelerinin yanı sıra Hamburg’daki yaşamı esnasında bestelediği eserlerini de seslendirdi. Saka, konser sonunda dakikalarca alkışlandı.

KONSER’İ ORGANİZE EDEN ELİF ERGÜN’DE SAHNE ALDI

Hamburg’taki konseri organize eden radyocu ve moda tasarımcısı Elif Ergün gitar’da  Gürcan Konuk, klavye’de Süleyman Öztürkoğlu, vokaller İlknur Sancar ve İbrahim Karaman eşliğinde sahne aldığı programda Zülfü Livaleni şarkılarından, melodilerden tatlı bir  esinti sundu.  Daha önce de Hamburg’lu hayranlarıyla Fuat Saka’yı buluşturan Ergün başarılı performansından dolayı seyircilerden yoğun bir alkış aldı.   

FUAT SAKA MÜZİK ZİYAFETİ SUNDU

Uzun yıllar Hamburg‘ta yaşayan Fuat Saka’ya sahnede kendi alanlarında başarılı olan müzisyenler oflu Cemal Berber(Kemençe), Diyarbakırlı Turan Vurgun ( kanun) ve İzmirli Fuat (flüt ve klavye) eşlik ettiler. Konser’de Fuat Saka yorumlarıyla, değişik coğrafyalardan ve farklı kültürlerden oluşan yelpazede bir müzik ziyafeti sundu. Kimi şarkılara dinleyicilerinde eşlik ettiği, Ege’den, Karadeniz’den, Gürcistan’dan ağıtlara, Kürtçe göç türkülerinden, Nazım Hikmet‘in şiirlerine kadar, müziğin evrenselliğinde dinleyicileri nostaljik bir yolculuğa çıkardılar.
Karadeniz müziğinin sevilen ismi Fuat Saka hayranlarına Hamburg’ta unutulmaz bir akşam yaşattı. Kendisine özgü Karadeniz yöresinin etnik müzik ve kültür geleneğiyle yoğrulmuş aşk, hasret, özlem türküleriyle dinleyicilerle buluşan Fuat Saka, Hamburg’da adeta Karadeniz rüzgarı estirdi.
Fuat Saka, önce konukları sevgiyle selamlayarak, ekibiyle eğlence dolu konserde en güzel eserlerle yapacağı türkü turuna rehberlik edeceğini belirterek “Şimdi sizlerle Anadolu’ya bir yolculuk yapacağız. Otobüssüz yapacağımız bu yolculukta sizi evlerinize kadar kaza yapmadan, lastik patlatmadan götürmeye çalışacağız” dedi.

NOSTALJi YAPTI

İlk olarak “arzuhal eylesem deftere sığmaz” eseriyle programa giriş yapan Saka, Deveyi deveye çattım nenni, dere boyu kavaklar, ula ula, kalenin bedenleri, Uy trabizon, uy tirabizon, Hekimoğlu, kalenin bedenleri gibi eserleri seslendirdikten sonra semah ve deyişlerden örnekler sundu. Ötme bülbül ötme şen değil bağım. Dost senin elinden ben yana yana seslendirdikten sonra yaşamında önemli yer tuttuğunu belirttiği Nazım Hikmet şiirlerine bestelediği şarkıları seslendirdi. “Karlı kayın ormanında”, “Mapusane revirinde penceredeyim pencerede” şarkılarının ardından pontus dilenden sevda ve aşk şarkılarına geçerek, yunanca, “aşığım sana” parçasını seslendirdi. Sonra hareketli parçalara geçerek, “dereboyu kavaklar”, “Kızılcıklar Oldu mu”yla programını sonlandırdı. Yoğun istek üzerine tekrar sahneye çıkan Fuat Saka uzun süredir yaşadığı Datça yarımadası için bestelediği “betce” parçası ve ardından, “Cilveloy Nanayda” parçasıyla final yaparak Hamburg’lulara ekibiyle birlikte unutamayacakları anlar yaşattı.

Fuat Saka – Biyografya

1952 yılında doğan Fuat Saka, İstanbul’da resim, Fransa ve Almanya’da da müzik eğitimi aldı. İlk albümünü 1982 yılında “Yıkılır Zulmün Son Kaleleri” adıyla çıkardı. Bir yıl sonra da “Ayrılık Türküsü” albümünü piyasaya sürdü. 1980’li yıllarda uzun bir süreliğine yurt dışına çıkan sanatçı, “Kerem Gibi (Nazım Hikmet Şiirleri)” albümünü 1984 yılında çıkardı.

Sanatçı, dördüncü albümü “Sevdalı Türküler”i 1987 yılında çıkardıktan bir yıl sonra “Nebengleis (Kenardaki Ray)” albümüyle çıktı sevenlerinin karşısına. Daha sonra bu albümü 1989’da çıkardığı “Askaros”, 1991 yılında piyasaya sürdüğü “Semahlar ve Deyişler” ve 1993’de çıkardığı “Şiirce” albümü izledi. Müziğine “Lazca-caz” yakıştırması yapılan Fuat Saka, 1994 yılında çocuklar için düzenlediği “Torik Balıklar Ülkesinde” albümü müzik marketlerde yerini aldıktan iki yıl sonra, 1996’da Demir Gökgöl’le “Arhavılı Ismail” albümünü çıkardı.

Yerli ve yabancı müzisyenler için düzenlemeler yapan Saka, Lazutlar serisinin ilki olan “Lazutlar”ı 1997 yılında sundu hayranlarına. Üretken ve kaliteli müzik yapan birkaç sanatçıdan biri olan Fuat Saka, bir yıl sonra da “Sen” albümüyle çıktı hayranlarının karşısına. Serinin ikinci albümü olan “Lazutlar II”yi 2000 yılında, “Perçem Perçem” kasetini de bir yıl aradan sonra 2001 yılında çıkardı.

Son yıllarda Türk müzikseverler tarafından çok sevilmeye başlanan sanatçı, serinin üçüncü albümü olan “Lazutlar III”ü 2002 yılında bitirdi ve piyasaya sürdü. Yaptığı müziklerle bir kültür elçisi gibi çalışan Saka, uluslararası bir çok solo konser verdi ve Almanya, Fransa, Danimarka ve Türkiye’den birçok müzisyenle çalıştı. Müzik hayatını İstanbul – Hamburg – Paris üçgeninde sürdüren sanatçının grubu Alman, Amerikalı, Gürcü ve Azerbaycanlı müzisyenlerden oluşuyor.
İlk olarak 1982 yılında “Yıkılır Zulmün Son Kaleleri” eserini çıkartan Fuat Saka en son 2012 yılında ”neni” albümüyle toplam 21 albüme imza atmıştır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

21.10.2020 12:19 Uhr 10406 bestätigte Fälle in Hamburg 201 seit gestern 72 davon im Krankenhaus (+ 1 seit gestern) davon 25 auf der Intensivstation (+ 5 seit gestern) 7900...

Olaf ist zurück: Erster Trailer zum neuen Eiskönigin-Film

Elbe Express / Haber Merkezi Teaserbild: Verleih / Disney+ Die beiden "Die Eiskönigin"-Teile kann man wohl...

Akşener: İstanbul İl Başkanımız, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacak

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin il başkanı Buğra Kavuncu’nun kendisine "FETÖ'cü" diyen Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

SON HABERLER

Live-Ticker zu Corona-Pandemie / Corona ile ilgili güncel Haberler

21.10.2020 12:19 Uhr 10406 bestätigte Fälle in Hamburg 201 seit gestern 72 davon im Krankenhaus (+ 1 seit gestern) davon 25 auf der Intensivstation (+ 5 seit gestern) 7900...

Olaf ist zurück: Erster Trailer zum neuen Eiskönigin-Film

Elbe Express / Haber Merkezi Teaserbild: Verleih / Disney+ Die beiden "Die Eiskönigin"-Teile kann man wohl...

Akşener: İstanbul İl Başkanımız, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacak

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin il başkanı Buğra Kavuncu’nun kendisine "FETÖ'cü" diyen Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Alman istihbaratı WhatsApp yazışmalarını okuyabilecek

Almanya’da Bakanlar Kurulu, istihbarat servislerinin WhatsApp yazışmalarını okumasına izin veren yasa taslağını bugün görüşecek. Elbe Express / Haber Merkezi

Fratzscher: Almanya diğer ülkelerden daha başarılı değil

Alman iktisatçı Fratzscher, vaka ve ölü sayısına bakıldığında Almanya'nın koronavirüsle mücadelede diğer ülkelere göre daha başarılı olduğu algısının gerçeği yansıtmadığını söyledi.